Mondial cu surprize la handbal masculin

Cea de-a XX-a editie a Campionatului Mondial de handbal masculin a continuat in orase din Germania cu meciurile din sferturile de finala. La Köln s-au inregistrat doua mari surprize. Campioana mondiala en-titre, Spania, s-a inclinat in fata Germaniei (25-27, la pauza 12-15), in timp ce Franta a invins, cu scorul de 21-18 (10-9), campioana olimpica Croatia. La Hamburg, Polonia a reusit cea mai buna performanta din istorie, invingind Rusia cu 28-27 (16-14), in timp ce Danemarca a eliminat Islanda la capatul unei confruntari care a necesitat prelungiri: 42-41 (16-17, 34-34).S-au disputat si doua meciuri de clasament. Partida pentru locurile 9-10 a fost una de mare lupta, in care Ungaria a reusit sa invinga Slovenia cu 34-33 (16-16). Jocul dintre Tunisia si Cehia (locurile 11-12) i-a revenit primeia cu 25-21 (13-13).Ieri a fost zi de pauza, intrecerile continuind astazi cu semifinalele turneelor locurilor 1-4 (Germania - Franta si Polonia - Danemarca) si 5-8 (Spania - Croatia si Rusia - Islanda). Simbata perdantele ultimelor doua partide isi disputa locurile 5-6, respectiv 7-8, iar duminica sint programate cele doua finale, cea mare si cea mica.In clasamentul la zi al celor mai productivi jucatori conduce cehul Filip Jicha, autor a 57 de goluri in cele opt partide disputate de echipa sa. El este urmat a rusul Eduard Koksarov (55g) si de islandezul Gudjon Valur Sigurdsson (52g).