Opt pentru titlul mondial

Se cunosc cele opt echipe calificate in sferturile de finala ale celei de-a XX-a editii a Campionatului Mondial de handbal masculin. Din prima grupa principala au mers mai departe Polonia (8 puncte), Germania (8p), Islanda (6p) si Franta (6p); in caz de egalitate de puncte au decis rezultatele directe. In ultima zi, s-au inregistrat rezultatele: Polonia - Slovenia 38-27, Germania - Islanda 33-28 si Franta - Tunisia 28-26.In cea de-a doua grupa principala, Croatia (29-28 cu Spania) a ramas neinvinsa, iar pentru celelalte trei locuri calificante s-a dus o lupta acerba. Cu trei secunde inaintea fluierului final al partidei cu Rusia, Ungaria era calificata in „sferturi". Atunci, Koksarov a marcat golul victoriei (26-25) care i-a propulsat pe rusi intre primii opt! Cum in ultima partida din aceasta grupa Cehia nu le-a facut un serviciu Ungariei, pierzind cu 29-33 in fata Danemarcei, ordinea finala a fost: 1. Croatia 10p, 2. Danemarca 6p, 3. Spania 3p, 4. Rusia 4p, 5. Ungaria 4p, 6. Cehia 0p.Meciurile contind pentru sferturile de finala se joaca astazi la Köln (Germania - Spania si Croatia - Franta), respectiv Hamburg (Polonia - Rusia si Danemarca - Islanda). Tot astazi, Ungaria si Slovenia isi vor disputa locurile 9-10, iar Cehia si Tunisia locurile 11-12.Rezultatele meciurilor de clasament: Norvegia - Ucraina 32-22 (locurile 13-14), Coreea de Sud - Argentina 38-31 (locurile 15-16), Egipt - Kuweit (locurile 17-18), Brazilia - Maroc 36-29 (locurile 19-20), Angola - Groenlanda 29-28 (locurile 21-22), Qatar - Australia 36-22 (locurile 23-24).Joi, 1 februarie, se joaca pentru locurile 5-8 si sint programate si semifinalele. Simbata figureaza in program meciurile pentru locurile 5-6 si 7-8, iar duminica finala mare si cea mica.