Victorie la un sigur punct

CSU Atlassib Sibiu s-a impus la limita cu scorul de 81-80 in deplasarea din ultima etapa, de la Bucuresti, contra CSM-uluiMeciul de la Bucuresti se anunta a fi unul relativ simplu pentru CSU, dar ca de fiecare data, elevii lui Clavon se complica mult prea mult in fata unor adversari de talie mica. Partida a inceput in favoarea lui CSU. Brown a deschis scorul cu o aruncare de la distanta si tot el a marcat pentru 5-2 in favoarea sibienilor. A fost practic ultimul moment in prima repriza in care sibienii s-au aflat la conducere. Lipsiti de precizie in atac si destul de permisivi in aparare, studentii au pierdut primele zece minute de joc cu scorul de 17-21. Apoi cei de la CSU au pierdut teren din nou in debutul celui de-al doilea sfert. CSM-ul s-a desprins, pentru moment, la 9 puncte (31-22, minutul 14), dar, cu un partial 8-0, jucatorii lui Clavon s-au apropiat la 30-31. Echilibrul s-a mentinut pana la pauza, cand gazdele aveau avantaj minim, 36-34. Intre timp, Clavon a trebuit sa schimbe tactica pentru ca l-a pierdut pe Calota, accidentat. Revenire greoaie Johnson a egalat in debutul reprizei secunde la 36. Sfertul 3 a fost, fara doar si poate, cel mai echilibrat, inregistrandu-se de opt ori egalitate pe tabela. In cele din urma, tot CSM-ul a terminat in avantaj, 58-56. Debutul ultimelor zece minute a fost de cosmar pentru sibieni. CSM-ul s-a distantat pe tabela, iar Ban a fost trimis in teren, intrucat Haiduc a fost eliminat pentru cinci greseli personale. Constant dar sigur, elevii lui Clavon au recuperat diferenta, iar pe final avand precizie la aruncarile libere s-au impus cu 81-80, obtinand o victorie importanta. Statistica Pentru CSM Bucuresti s-au remarcat Justin Johnson 18 puncte, 7 recuperari; Angel Santana 14 puncte, 3 pase decisive; Dan Waterstradt 14 puncte, 7 recuperari; Darko Habus 12 puncte; Chris Ellis 10 puncte, 12 recuperari. De partea cealalta pentru CSU Sibiu au facut risipa de enrgie Ivan Miskovic 21 puncte, 8 recuperari; Justin Herndon 20 puncte, 10 recuperari; Earl Brown 15 puncte; Jason Smith 13 puncte, 3 pase decisive. CSU Atlassib Sibiu are 17 victorii si 7 infrangeri. Astfel, echipa ardeleana va ramane pe locul 3 si dupa derularea acestei runde. In schimb, CSM Bucuresti are 8 victorii si 16 esecuri, situandu-se pe pozitia a 13-a in Divizia A. Meciurile urmatoare Pentru CSU Sibiu urmeaza o serie de meciuri foarte grele care intr-un fel sau altul pot decide clasamentul la finalul celor 30 de etape. Astfel ca urmatoarea partida va fi acasa si va fi un derby atat national dar mai ales local, cu Gaz Metan Medias. Apoi CSU se deplaseaza la Ototpeni pentru meciul cu CS pentru ca peste trei etape la Sibiu sa soseasca cei de la „U" Mobitelco Cluj-Napoca.