Inamicul public Davidenko

Dupa ce l-a invins in semifinala pe liderul mondial, Roger Federer, rusul Nikolai Davidenko a cistigat turneul de peste un milion de dolari de la Doha (Exxon Mobil Open), executindu-l si pe al doilea jucator al lumii, Rafael Nadal. Davidenko, care obtinuse o victorie senzationala in Turneul Campionilor din noiembrie, nu parea a repeta evolutia din semifinala in meciul cu Nadal, spaniolul reusind sa cistige primul set cu 6-0. Dar rusul nu a cedat, si-a adjudecat al doilea set la tie-break si, apoi, decisivul cu 6-4, cistigind premiul de 185.850 de dolari rezervat cistigatorului. A fost pentru a treia oara cind cei doi s-au intilnit intr-o finala, iar de fiecare data rusul s-a impus, conducind si la intilniri directe, scor 5-4. In proba de dublu, spaniolii Guillermo Garcia si Albert Montañes au cistigat cu 6-4, 7-5 in fata perechii ceho-slovace Frantisek Cermak / Michal Mertinak. Finala belgiana a turneului feminin de la Brisbane (220 mii de dolari) a fost asteptata cu mare interes, fiind vorba de doua foste lidere mondiale care au facut pauze prelungite in cariera. Pina la urma, a cistigat jucatoarea care a revenit prima pe terenuri: Kim Clijsters - Justine Henin 6-3, 4-6, 7-6. Justine Henin este la primul sau turneu oficial dupa ce in mai 2008 isi anunta retragerea, in timp ce Kim Clijsters a revenit la rindul sau in august 2009 dupa doi ani si doua luni de la retragere. Cele doua belgience au ocupat fiecare primul loc in ierarhia WTA, si la capitolul intilniri directe au deja 22 de meciuri disputate, Henin impunindu-se in 12 dintre ele. Din toate aceste meciuri, zece au fost finale de turnee, ultima inainte de aceasta de la Brisbane avind loc in 2005, la Toronto, si fiind cistigata tot de Clijsters. La revenirea din 2009, Clijsters a uimit lumea cistigind turneul de Mare slem US Open, desi nu isi propusese decit o participare onorabila. Ultima partida disputata de cele doua a avut loc in 2006, in semifinalele turneului de la Wimbledon, meci cistigat de Henin, scor 6-4, 7-6 (4). In finala masculina de la Brisbane, americanul Andy Roddick l-a invins cu 7-6, 7-6 pe cehul Radek Stepanek. Triumful belgiencelor de la Brisbane a fost dublat de victoria unei alte reprezentante a aceleiasi tari: Yanina Wickmayer a cistigat turneul de la Auckland invingind in finala, cu 6-3, 6-2 pe italianca Flavia Pennetta. Yanina a cistigat turneul fara a pierde vreun set.Final dramatic in finala Cupei Hobart, competitia de dublu mixt care s-a incheiat la Perth. Echipa Spaniei era favorita in finala cu Marea Britanie, dar englezii au trecut in avantaj prin foarte tinara Laura Robson (15 ani), care a trecut cu 6-1, 7-6 de Maria-José Martinez, o jucatoare pe cit de talentata, pe atit de inconstanta. Balanta sanselor inclina spre Albion, intrucit in partida masculina evolua al patrulea jucator al lumii, Andy Murray, care a cistigat usor primul set cu Tommy Robredo (6-1). Insa spaniolul a cistigat urmatoarele seturi cu 6-4 si 6-3 si a egalat scorul general. Decisiva a fost partida de dublu mixt, in care spaniolii s-au impus cu 7-6, 7-5. Aceasta este cea de-a treia editie a Cupei Hopman pe care Spania si-a adjudecat-o, dupa cele din 2000 si 2002. La ultima, a fost prezent si Tommy Robredo, impreuna cu Arantxa Sanchez.