Sibieni pe podium la XCup

Bikerii sibieni s-au impus pe podium la cea de-a treia editie a XCupOrasul lui Hermann, a devenit deja o gazda aproape permanenta a sporturilor extreme, dupa Red Bull Romanics, si Red Bull 1000 Trals. Disputata pe parcursul a trei zile, doua de competitie propriu-zisa si una dedicata trickurilor, competitia pe MTB si BMX s-a dovedit a fi un succes. Prima zi, la Shopping City Sibiu Un numar de 36 de concurenti au fost prezenti in parcarea de la Shopping City Sibiu. Acestia au oferit publicului destul de numeros, un spectacol de dirtjumping absolut spectaculos. Atit concurentii de la BMX cat si cei de la MTB s-au aratat intr-o forma de zile mari, si au reuit sa impresioneze juriul cu trick-uri rar intalnite in cadrul unor astfel de intreceri. Printre schemele cu care concurentii i-au lasat cu gura cascata pe spectatori se numara „back-flip-ul", o rotire verticala intr-un unghi de 360 de grade, sau „nothing-ul", cand in timpul sariturii concurentul nu atinge bicicleta cu nici o parte a corpului. Cei mai buni In aceeasi zi a avut loc si intrecerea numita Best Trick BMX vs. MTB, al carui loc unu a fost adjudecat de sibianul Ciprian Fusle, care a realizat in premiera in tara noastra un trick numit „Bar Hop". Aceasta executie se realizeaza destul de greu, in timpul sariturii concurentul isi pozitionaza picioarele pe bara bicicletei, fiind nevoit sa aterizeze in aceeasi pozitie. Dupa prima zi de intreceri clasamentul final il gasea pe prima treapta a podiumului la BMX Dirt Jump pe Darius Zamfir, din Sibiu, un tanar  in varsta de doar 13 ani, care a contabilizat un numar de 245 de puncte. Locul doi a fost ocupat de Ovidiu Manisor, tot din Sibiu (229 puncte), iar locu trei a fost impartit de Martin Wallmen si Vlad Rahaian. Etapa la Padurea Dumbrava Daca in prima zi de concurs a fost testata tehnica participantilor, sambata concurentii au tras tare pentru a intra in posesia premiilor puse in concurs de sponsorul X CUP. Cei 25 de concurenti au plecat in a doua zi de intrecere pe un traseu de cross amenajat in dirtpark-ul din Padurea Dumbrava. Aici au luat startul 10 competitori la clasa BMX si 15 la MTB. Regulamentul a fost unul indedit, primul sosit in calificari facea pereche cu ultimul clasat, urmand ca primul care trecea linia de sosire intra in finala. Clasament final La categoria BMX cross a castigat Daniel Kolcsar urmat de Dan Marcu si Martin Wallmen. La Dual MTB, ocupantii podiumului au fost Sorin Parau, Dan Marcu si Arpad Kelemen. Categoria la care au fost angrenati cei mai tineri bikeri, a avut parte de un podium 100% sibian. Pe locul I a fost Darius Zamfir, pe II Martin Wallmen, pentru ca locul trei sa fie adjudecat de Vlad Rahaian. Aseara tot la Shopping City Sibiu a avut loc o sesiune de trick-uri extrem de spectaculoase realizate de catre cei mai buni concurenti.