A doua victorie pentru Brawn GP

Aproape patru luni au trecut de cand team-ul Brawn GP reusise ultima „dubla", in Grand Prix-ul din Monaco, si se parea ca monoposturile sale vor incheia gafaind sezonul, insa strategia lui Ross Brawn a facut ca toate calculele sa fie date peste cap la Monza, in a 13-a din cele 17 etape ale Campionatului Mondial de Formula 1. Cu doar o singura oprire la boxe, Rubens Barrichello si Jenson Button au trecut primii linia de sosire, iar in ultimul tur s-a schimbat si ocupantul locului trei, britanicul Lewis Hamilton, ocupantul respectivei pozitii, intrand cu masina in parapetul de protectie, astfel ca pe podium a terminat Kimi Raikkonen. Dealtfel, in ansamblul sau cursa a fost cenusie, incidentul lui Hamilton fiind singura pata de culoare a concursului. A fost ultima cursa de Formula 1 programata in Europa in acest an, urmatoarele etape urmand sa se desfasoare in Singapore, Japonia, Brazilia si Emiratele Arabe Unite. In fruntea clasamentului, Button are 14 puncte avans fata de Barrichello si cu 26 de puncte mai mult decat Sebastian Vettel.