Chivu a tremurat cu genovezii

Cupa Italiei. Echipa fundasului roman Cristian Chivu, Inter Milano, a invins pe teren propriu, cu scorul de 3-1 dupa prelungiri, formatia Genoa 93, intr-o partida din cadrul optimilor de finala ale Cupei Italiei la fotbal. Meciul a fost de cosmar pentru formatia antrenata de José Mourinho, in ciuda faptului ca Genoa a ramas in zece oameni in min. 20, cind Biava l-a faultat in careu pe Adriano, fiind eliminat. Atacantul brazilian a ratat lovitura de la 11 m, dar s-a revansat in min. 75, cind a deschis scorul pentru gazde. Insa patru minute mai tirziu, genovezii au egalat prin Rossi, trimitind meciul in prelungiri. Apararea oaspetilor a cedat si Cambiasso (‘100) si Ibrahimovic (‘103) au inscris golurile calificarii Interului in sferturi. Chivu a fost titular la Inter si a evoluat pe toata durata partidei, in linia de mijloc a echipei sale. La partida a asistat si antrenorul reprezentativei de fotbal a Argentinei, Diego Maradona.Reamintim celelalte rezultate din optimile Cupei Italiei, meciuri disputate in noiembrie si decembrie: Udinese - Reggina 0 - 0 (8-7 dupa loviturile de departajare); Sampdoria - Empoli (D2) 2-1; Napoli - Salernitana (D2) 3-1; AC Milan - Lazio Roma 1-2; Fiorentina - FC Torino 0-1; AS Roma - Bologna 2-0. Ultima partida, Juventus Torino - Catania, s-a disputat aseara. Sferturile se vor juca dupa urmatorul program: Inter – Roma, Udinese – Sampdoria (21 februarie), Lazio – Torino (22 ianuarie), Juventus sau Catania – Napoli (4 februarie). Cupa Ligii Frantei, sferturi:  Nice a invins, pe teren propriu, formatia Le Havre cu scorul de 1-0 datorita unui gol marcat de Kanté (’88). Formatia de pe Coasta de Azur va intilni, in semifinale, echipa de liga secunda Vannes, care a remizat cu Metz (1-1), insa a cistigat la loviturile de departajare cu scorul de 4-3. Celelalte doua meciuri din sferturile competitiei, PSG – Lens si Bordeaux – Chateauroux, au avut loc aseara.Cupa Angliei, 32-imi. Marti au fost programate rejucarile partidelor care, in prima faza, s-au terminat la egalitate. Detinatoarea trofeului, Portsmouth, a invins, in deplasare, cu 2-0 formatia Bristol City din liga secunda, prin golurile marcate de Peter Crouch (min. 38) si Niko Kranjcar (min. 88). Intr-o alta rejucare, West Bromwich Albion s-a impus cu 2-0 (2-0) pe terenul formatiei de liga a III-a Peterborough, prin golurile inscrise de Jay Simpson (min.18) si Paul Robinson (min. 37).