Barça rezista la Sevilla

Cupa SpanieiDerbiul primei manse a optimilor Cupei Spaniei, s-a disputat, pe “Ramon Sanchez Pizjuan” intre FC Sevilla si FC Barcelona. Oaspetii au obtinut o remiza datatoare de sperante pentru retur, scorul fiind 1-1. Thierry Henry a deschis scorul in min. 24, iar Sevilla a egalat in penultimul minut al primei reprize, prin Diego Capel. De remarcat faptul ca in atacul Barcelonei a evoluat, alaturi de Henry, Samuel Eto’o pe care federalii camerunezi il solicita intens la lotul national pentru Cupa Africii pe Natiuni. Echipa Getafe, cu Cosmin Contra integralist, a invins, pe teren propriu cu 3-0 pe Levante, golurile fiind marcate de Albin (’35), Casquero (’73) si Hernandez (’79). Fara Laurentiu Rosu, accidentat la incalzire in etapa trecuta de campionat, Recreativo Huelva a invins, pe teren propriu, cu 1-0 pe Villarreal, golul fiind marcat de Caceres in minutul 2. Mijlocasul Joaquin a rezolvat in 10 minute victoria Valenciei la Sevilla, prin doua goluri, Betis reusind doar sa reduca din handicap pentru 1-2. Alte doua meciuri s-au incheiat cu scorul de 1-1: Bilbao – Espanyol si Zaragoza – Santander. In aceeasi faza, s-au mai disputat aseara partidele Atlético Madrid – Valladolid si Mallorca – Real Madrid, retururile celor opt partide fiind programate saptamina viitoare.Cupa Ligii AnglieiArsène Wenger“Nu am avut atit de multe ocazii de gol, dar egalul este un rezultat echitabil. Oaspetii au jucat foarte bine, dar o echipa are nevoie de multa consistenta in joc pentru a obtine rezultate bune. Trebuie sa evoluam la fel de bine la fiecare trei sau patru zile, lucru care este dificil” In cea de-a doua semifinala, disputata pe stadionul “Emirates” din Londra, Arsenal si Tottenham au terminat la egalitate, scor 1-1. Tottenham a deschis scorul prin Jermaine Jenas, in minutul 37, iar Arsenal a egalat prin Theo Walcott, in minutul 79. Antrenorul lui Arsenal, Arsène Wenger, a declarat dupa meci ca este multumit de rezultatul inregistrat in fata lui Tottenham, dar ca echipa sa a evoluat mult prea defensiv.Wenger a spus ca returul care va avea loc peste doua saptamini va fi un meci complet diferit si ca are incredere ca formatia sa va obtine calificarea in finala. Wenger a spus ca este nemultumit pentru ca trei dintre jucatorii sai au fost accidentati, Djourou, Senderos si Van Persie. Reamintim ca  in cealalta semifinala, Chelsea a invins cu 2-1 pe Everton, returul urmind a avea loc, peste doua saptamini, pe “Goodison Park”.