Un nou autogol, a patra remiza

Meci echilibrat in BanieCraiovenii si clujenii s-au intrecut in erori in meciul de vineriCu Gheorghe Multescu pe banca tehnica, „studentii“ au inceput partida intr-un sistem nou de joc, cu o defensiva alcatuita din cinci fundasi. Precauti si mai precisi ca in alte partide, fotbalistii universitari au evoluat de la egal la egal cu o formatie aflata in revenire de forma. Jocul a stat sub semnul echilibrului, Costea (’8) si Nemanja Jovanovic (’12) ratind deschiderea scorului. Nici Tanasa (’13) sau Dorel Stoica (’14) n-au izbutit sa-l invinga pe Martin Tudor, revenit intre buturi, dupa ce in ultimele meciuri poarta clujeana a fost aparata de Emil Szolomajer. Sandu Negrean, in minutul 22, si-ar fi putut aduce in avantaj echipa, dar lovitura sa de cap din interiorul careului a fost respinsa excelent de portarul Banica. Stoianof (’42), acum in tricoul Craiovei, a fost la un pas de a marca, dar mingea expediata cu capul nu l-a putut invinge pe Tudor. 0-0 la pauza, un rezultat echitabil, dupa aspectul jocului.Repriza gafeurilorLa reluare, oltenii au inceput mai hotariti si au reusit sa deschida scorul. Tanasa a patruns in careul mic, a trimis spre poarta, Tudor a respins si Park si-a inghenuncheat echipa cu un autogol, al treilea in acest sezon in dreptul Universitatii Cluj, dupa cele „reusite“ de Cordos (n.r., cu Rapid, etapa a III-a) si Milan Jovanovic (n.r., cu Dacia Mioveni, etapa a VI-a). Oltenii au continuat sa atace si Universitatea sa se apere, incercind apoi sa puncteze pe contraatac. Nou intratul Alin Savu a izbutit sa aduca egalarea pe tabela de marcaj, profitind de o greseala uriasa a portarului Banica. In minutul 81, Olah a trimis o centrare in careul Universitatii Craiova, Banica a iesit, a scapat mingea si Savu a trimis-o cu sete in plasa pentru 1-1. Nemanja Jovanovic, Savu si Sabo au ratat alte trei oportunitati in ultimele minute ale partidei, spre nemultumirea antrenorului Multescu. A jucat la egal, l-a obtinut, insa finalul de meci l-a gasit extrem de nemultumit. De partea cealalta, Craiova a parasit gazonul in huiduielile suporterilor.Ovidiu Stoianof nu a fost uitatPrezenti in tribunele stadionului „Ion Oblemenco“ din Craiova, suporterii „Sepcilor rosii“ i-au scandat numele lui Ovidiu Stoianof, cel care in sezonul trecut a evoluat pentru „U“ Cluj. Pe de alta parte, la scorul de 1-0 pentru Craiova, sustinatorii clujenilor si-au huiduit din nou favoritii, strigindu-le: „Ne-am saturat de voi!“. Gheorghe Multescu„Sint bucuros ca am reusit sa obtinem un punct in deplasare, dar am fi putut cistiga dupa jocul prestat in repriza secunda. Am incercat sa micsorez spatiile si am jucat cu cinci jucatori pe fund. Din pacate, am inceput foarte prost repriza a doua, cu un autogol. Controlul jocului a trecut in totalitate la noi si am fi meritat sa cistigam.“ Nicolo Napoli„A fost o partida foarte echilibrata. In prima repriza ne-am creat citeva ocazii foarte mari de a marca. In actul secund am deschis scorul repede, am incercat sa-l mentinem, dar a venit acea greseala a lui Banica. Avem multe lucruri de pus la punct. Baietii au luptat mult si nu le pot reprosa decit faptul ca nu au obtinut toate punctele puse in joc.“ CONTRAPERFORMANTA3 autogoluri si-au marcat „studentii“ in acest sezon. Autorii sint Andrei Cordos, Milan Jovanovic si Park.