20 de minute de cosmar pentru „U“

Campionatul National Volkswagen la baschet masculin a continuat ieri cu meciurile etapei a II-a. Capul de afis al rundei a fost jocul de la Ploiesti, unde campioana ultimelor patru editii, CSU Asesoft, a primit vizita medaliatei cu bronz a editiei trecute, „U“ Mobitelco Cluj. Au fost doua reprize diametral opuse, prima cistigata lejer de oaspetii clujeni, iar a doua de prahoveni. Scor final: CSU Asesoft – „U“ Mobitelco 75-64 (11-24, 17-19, 27-12, 20-9). Meciul a debutat in nota de dominare a gazdelor, care au condus cu 5-0. Un cos reusit de Ucechukwu Iheadindu a fost urmat de greseala antisportiva a lui Griffith, iar cele 5 puncte reusite de Medvedj i-au adus pe clujeni pentru prima data in avantaj (5-7). Semnalul distantarii l-a dat LeVar Seals, care a marcat de trei ori consecutiv din spatele liniei de 6,25 m, 7-18. Ploiestenii au continuat sarabanda ratarilor, iar de partea cealalta, excelenta defensiva clujeana a fost completata cu reusite in atac. Opt „triple“ si contraatacurile devastatoare ale oaspetilor au dus scorul la un incredibil 18-41 la jumatatea sfertului doi, moment in care antrenorul ploiestean Mladen Jojic i-a trimis in teren pe Szijártó Levente si Virgil Carutasu. Cei doi au echilibrat considerabil raportul de forte din teren, dar nu este mai putin adevarat ca inexplicabila cadere a clujenilor a fost facilitata si de schimbarea radicala a manierei de arbitraj, una devenita mult mai permisiva fata de agresivitatea apararii ploiestene. Cursa de urmarire a celor de la CSU Asesoft s-a terminat in minutul 30, cind Elliot a punctat pentru 55-55. Echipa lui Miodrag Perisic a mai condus doar in debutul ultimului sfert (55-58), dupa care jucatorii n-au mai gasit drumul spre cosul advers. S-a ajuns la 69-58 (min. 36) si zarurile fusesera aruncate. Punctele invingatorilor au fost marcate de: Szijártó (15, 2×3), Obradovic (15, 1×3), Elliot (14, 1×3), De’Angelo (11), Carutasu (9), Griffith (5), Blidaru (4) si Paul (2), clujenii punctind prin: Krstanovic (22, 2×3), Seals (13, 3×3), Medvedj (12, 2×3), Iheadindu (7, 1×3), Lapuste (6, 1× 3) si Cuic (4). Inegal arbitrajul trioului L. Grigoras (Buzau) – G. Roceanu (Bucuresti) – F. Martinescu (Sibiu). Alte rezultate din etapa de aseara: BCMUS Arges Pitesti – CS Otopeni 96-85, Gaz Metan Medias – CSM Leonardo Oradea 86-78, BC Rimnicu Vilcea – Dinamo-Gealan Bucuresti 84-90, BC Tirgoviste – CSU Atlassib Sibiu 73-71, CSU Cuadripol Brasov – Rapid Neoset Bucuresti 87-72.