Afara din Europa

Cu un stadion arhiplin in spate Rapidul lui Cristian Bergodi a inceput perfect meciul contra nemtilor de la FC Nurnberg. au inceput asediul din primele minute si dupa numai un sfert de ora de joc un stadion intrega jubila dupa ce Cesinha a deschis scorul reluind in plasa centrarea perfecta venita de la Maldarasanu. Din pacate, bucuria n-a durat decit sapte minute intrucit in minutul 22, germanii au restabilit egalitatea prin Kluge, care a dejucat pasul la offsaid al giulestenilor si a marcat pe linga Andrade, inlocuitorul lui Coman in poarta bucurestenilor. Lipsiti de sansaDe la cabine, rapidistii au iesit montati sa mai marcheze macar un gol si sa faca pasul, din nou, in grupele Cupei UEFA. Au jucat foarte bine, combinativ si au asaltat, in permanenta poarta nemtilor. Contrar cursului jocului, insa, cei care au marcat au fost tot oaspetii, care in minutul 55 au punctat prin Misimovic, cu un sut din afara careului. Presati sa mai marcheze de doua ori pentru a se califica elevii lui Bergodi s-au napustit in atac si au ratat ocazie dupa ocazie. Din pacate, n-au fost in stare sa mai marcheze decit in ultimul minut de joc, prin Lazar, care a marcat cu capul din 6 metri, dupa un corner executat de Burdujan. Copos „frustrat"Actionarul majoritar al FC Rapid, George Copos, a declarat, dupa remiza inregistrata de echipa sa, ca are un puternic sentiment de frustrare. „Am un puternic sentiment de frustrare. S-a vazut inca o data diferenta dintre mentalitatea germana si cea din Romania. Si-au creat doua ocazii si au marcat doua goluri, iar noi am avut sapte ocazii. Din pacate am pierdut o oportunitate imensa. Daca facem o comparatie, Romania va mai avea probabil o echipa, pe Steaua, care mai are cateva meciuri, nu stiu ce va face Dinamo, iar Germania are sapte formatii in grupe. Din pacate, am fost putin confuzi la mijlocul terenului, mai ales in partea a doua a meciului. Sint neplacut surprins sa constat ca sint jucatori care fac crampe in astfel de meciuri. Bergodi este un om de onoare, are contract pe un sezon si trebuie sa-si duca la sfarsit intelegerea", a spus actionarul rapidist. Bergodi vrea sa demisionezeSuparat de esecul inregistrat de formatia sa, antrenorul visiniilor, Cristiano Bergodi a declarat ca intentioneaza sa-si depuna demisia de la crma formatiei. „Probabil ca voi discuta cu presedintele, cu domnul Copos, sa vedem ce se intimpla. Imi pare rau pentru baieti, i-am vazut in vestiar foarte, foarte tristi. Este un lucru neplacut, pentru ca am vazut cum au muncit de la inceputul sezonului. Am spus inainte ca daca nu trecem de nemti voi pleca si probabil ca imi doi da demisia si ma intorc in Italia. Nu ma intorc in Italia din cauza rezultatului cu FC Nurnberg, am vazut lucruri in fotbalul romanesc care nu imi plac. Nu cred ca sint sanse sa ma faca sa ma razgindesc, pentru ca eu ma cunosc, nu vorbesc aiurea. Probabil gresesc si eu, dar ce am spus acum este adevarat. Nu cred ca voi fi antrenor la Rapid in meciul cu Farul", declara italianul. Manea debusolatSecretarul general al FC Rapid, Nicolae Manea, a declarat, ca giulestenii nu meritau sa fie eliminati din competitie pentru ca echipa bucuresteana a jucat mai bine si merita sa se califice in faza urmatoare. „Nu meritam sa fim eliminati, pentru ca Rapid a facut un joc bun. Ne-am creat multe situatii de a marca, dar din pacate le-am ratat. Adversarul nostru nu a avut ocazii. Au fost doua sclipiri care au insemnat doua goluri. Nu avem ce sa le reprosam baietilor pentru ca si-au dorit, dar, pina la urma, cistig de cauza au avut ei. Un 2-2 pe care nu-l meritam. Cred ca puteam sa ne calificam. Asta e, imi pare rau", a spus Manea.EchipeleRAPID - FC NURNBERG 2-2 (Cesinha 15, Lazar 90A3 / Kluge 22, Misimovic 55)Rapid: Andrade - Sapunaru, Maftei, M. Constantin, Bozovic - Maldarasanu, Grigore (Lazar 46), Grigorie (Mazilu 59)- Cesinha, Boya (Burdujan 64), Buga. Antrenor: Cristiano Bergodi.FC Nurnberg: Blazek - Spiranovic, Galasek, Wolf, Reinhardt - Saenko, Kluge (Kennedy 85), Mnari (Schmidt 68), Kristiansen - Misimovic, Mintal (Charisteas 71). Antrenor: Hans Meyer.IncidenteInainte de inceperea partidei, 200 de suporteri germani au fost atacati de fanii rapidisti, care au aruncat cu diferite obiecte. Desi au incercat sa riposteze, fanii germani au fost calmati de fortele de ordine, iar conflictul a fost aplanat.