De neclintit

„Pantera“ renasteFoto Marius RUSLocul 1 obtinut in urma cu o etapa ii obliga pe elevii lui Ioan Andone la o victorie care sa confirme forma buna aratata pina la ora meciului cu Poli Iasi. Avind la dispozitie cea mai buna garnitura de joc, in care a revenit brazilianul Didi, CFR-ul a inceput in forta partida de pe „Dr. Constantin Radulescu“, Culio avind prima sansa de a deschide scorul in minutul 8. L-a urmat Trica, la capatul primului sfert de ora, „decarul“ „feroviarilor“ trimitind pe linga poarta lui Branet din interiorul careului. Peste doar un minut, Gruia a explodat: favoritul de altadata al tribunelor, Semedo, si-a spalat pacatele din acest campionat inscriind cu un sut la coltul scurt ce l-a lasat fara replica pe portarul advers. Presiunea gazdelor a ramas la cote inalte si dupa aceasta reusita, iesenii fiind nevoiti sa respinga de pe linia portii lovitura de cap a lui Fabbiani (’24), pentru ca in minutul 42 „pantera“ Semedo sa se strecoare in careul advers si sa suteze peste poarta.Ramin neinvinsi dupa opt etapeSarabanda ocaziilor a continuat si in partea secunda a jocului, una de un inalt nivel fotbalistic, care i-a incintat pe cei 4.000 de oameni de pe „Dr. Constantin Radulescu“. Surprinzator, primii care au „muscat“ au fost oaspetii, Naidin fiind autorul unui gol de toata frumusetea inscris de la marginea careului mare (’49). Raspunsul „feroviarilor“ a venit imediat, insa Fabbiani a ratat incredibil din 7 metri, dupa ce a reusit sa se debaraseze de marcajul iesenilor (’50). Ofensiva CFR-istilor a dat roade, in cele din urma, la o combinatie de efect intre Fabbiani si Didi, ultimul inscriind dupa un dribling naucitor in careul advers (’51). Vazindu-se in avantaj, „visiniii“ au mai scazut din turatie, fara, insa, a lasa din miini friiele jocului. Astfel, Panin a scapat ocazia desprinderii (’58), iar argentinianul Fabbiani a ratat din aproape orice pozitie, pastrind tabela „inghetata“ la un 2-1 ce-o pastreaza, in continuare, pe CFR Cluj in fruntea ierarhiei Ligii 1. CFR Cluj  – Poli Iasi 2-1 (1-0)MarcatoriCFR: Semedo ‘16, Didi ‘51 Poli: Naidin ‘49 ArbitriAdrian Comanescu  (Rm.Vilcea), Adrian Vidan (Bucuresti), Mircea Toderici (Arad) Cartonase galbeneCFR: Panin ‘67Poli: Homei (‘18, ‘72), Milea (‘69), Silvasan (‘80)Cartonase rosiiPoli: Homei  (‘72)SchimbariCFR: M. Jose (Trica, ‘75), Muresan (Semedo, ‘87), Deac (Didi, ‘90) Poli: Toma (Naidin, ‘78), Buta (Palimaru, ‘65) AntrenoriCFR: Ioan AndonePoli: Ionut PopaStadion: „Dr. Constantin Radulescu“ Spectatori: 4.000