Mai greu decit o arata scorul

Aseara, intr-un meci contind pentru etapa a IV-a a campionatului Ligii Nationale de handbal feminin, „U“ Jolidon a invins, cu scorul de 31-26 (15-10), echipa HC Zalau. Clujencele au evoluat destul de deconectate, dindu-le prilejul adversarelor sa conduca putin, apoi sa tina aproape. Totul s-a decis intre minutele 20 si 23, cind de la 10-8 scorul a ajuns la 14-8 pentru gazde. Zalauancele au mai avut o tresarire de orgoliu in debutul celui de-al doilea mitan (18-16 in minutul 41), dupa care s-a ajuns la 28-19 (min. 51) si antrenorul clujean Gheorghe Covaciu si-a putut trimite in teren rezervele. Golurile echipei invingatoare au fost marcate de Ani-Senocico (7, 4×7m), Paraschiv (6), Birsan (5), Busuioceanu (5), Gherman (2), Dinca (2), Tudorache (2) si Amariei (2, 1×7m). Echipa pregatita de Sorin Radulescu s-a bazat aproape exclusiv pe eficacitatea trioului Coadalata (7) – Ivan (6) – Crap (5, 4×7m). Slabut arbitrajul bucurestencelor Diana Florescu si Ana Maria Stoia.Iata si celelalte rezultate de aseara: Tomis Constanta – HCM Hidroconcas Buzau 29-19, HC Dunarea Braila – Oltchim Rimnicu Vilcea 21-34, CSM Cetate Devatrans – CSM Sfintu Gheorghe 35-25, HC Otelul Galati – HCM Baia Mare 28-18 si Rapid CFR Bucuresti – Rulmentul Urban Brasov 25-33. HCM Roman a stat. Duminica se joaca meciurile etapei a V-a, „U“ Jolidon fiind libera.