monitorulcj.ro Menu

Dinamo, impotriva violentei

Conducerea „ciinilor" isi acuza, in sfirsit, suporterii huliganiPresedintele CA al echipei Dinamo, Nicolae Badea, a afirmat ca va cere LPF ca echipa din Stefan cel Mare sa evolueze, in partidele de pe teren propriu, in alte orase, acolo unde dinamovistii au fani care se comporta civilizat, nu cum au facut-o in timpul partidei de la Buzau. „Vom solicita Ligii Profesioniste de Fotbal organizarea meciurilor de pe teren propriu in alte orase ale tarii, unde publicul este fair-play fata de echipa noastra, fata de ceilalti participanti la competitie, fata de fotbalul romanesc. Adevaratii suporteri ne-au fost mereu aproape. Ne pretuim fanii si impartasim cu totii aceleasi sentimente, indiferent de pozitia pe care o ocupam fiecare. FC Dinamo Bucuresti nu poate impartasi si nu va mai accepta manifestari de genul celor desfasurate la Buzau, la meciul cu Gloria, din prima etapa a editiei de campionat 2007-2008", se arata intr-un comunicat semnat de Badea.Vrea masuriOficialul dinamovist a cerut si sanctionarea conform legii a celor care se dedau la acte de huliganism in timpul partidelor de fotbal. „Pe aceasta cale, solicitam ca manifestarile individuale sau ale unor grupuri izolate sa fie sanctionate conform legii, impotriva tuturor celor care au initiat si au participat la acte de tulburare a linistii publice si acte de vandalism, atit in incinta, cit si in afara stadionului", precizeaza Badea. De asemenea, presedintele formatiei campioane a cerut sprijin autoritatilor pentru a le interzice suporterilor violenti accesul pe stadioane. „Pentru a elimina manifestarile violente (verbale si fizice) din stadioane, FC Dinamo se alatura si solicita organelor abilitate informatii complete care sa ne permita sa initiem interzicerea accesului acestui tip de suporter la meciurile de pe teren propriu ale echipei noastre", spune Badea. Adio bileteO alta masura luata de conducerea formatiei Dinamo a fost aceea de a nu mai sustine galeria cu bilete la meciuri si bani pentru a ajunge la stadioanele pe care vor avea loc meciurile formatiei. „Nu o sa mai sprijinim cu absolut nimic galeria. Ne-a creat numai probleme, asa ca mai bine jucam fara suporteri", spune Badea.

comments powered by Disqus