Emotii mari pentru Dinamo Zagreb

Marti seara s-au disputat primele sase meciuri din mansa a doua a primului tur preliminar al Ligii Campionilor la fotbal. Pe doua stadioane a fost nevoie de prelungiri pentru stabilirea echipelor care merg mai departe. Dupa 0-2 la Nicosia, BATE Borisov a invins la acelasi scor formatia cipriota Apoel. Golul calificarii pentru campioana Belarusului l-a marcat Blizniuk in minutul 104. Rezultatul din tur (1-1) s-a repetat si la Zagreb, unde croatii de la Dinamo au fost condusi timp de 40 de minute de azerii de la Khazar Lenkoran. In prelungiri, insa, Mandzukic (’99) si Tadic (’116) au marcat pentru 3-1, campioana Croatiei realizind scorul general de 4-2.In minutul 19 al partidei de la Kaunas, lituanienii de la FBK aveau 3-0 pe tabela si cu scorul general de 4-3 erau calificati pentru turul secund! Muntenegrenii de la Zeta Golubovici au redus din handicap pina la pauza, iar in ultimul minut al partidei Cetkovic a marcat pentru 2-3 si o calificare in extremis, cu scorul general de 5-4.Cu celelalte trei perechi lucrurile au fost cit se poate de clare: FC Astana (Kazahstan) – Olimpi Rustavi (Georgia) 3-0 (scor general: 3-0); FC Ranger’s (Andorra) – Seriff Tiraspol (Moldova) 0-3 (0-5); FK Sarajevo (Bosnia-Hertegovina) – Marsaxlokk (Malta) 3-1 (9-1).In turul doi preliminar, Dinamo Zagreb ii va intilni pe slovenii de la NK Domzale sau pe albanezii de la FK Tirana, iar BATE Borisov pe Hafnarfjördur (Islanda) sau HB Thorsavn (Ins. Feroe). FK Sarajevo va juca primul meci in deplasare cu belgienii de la Genk, la fel si Zeta Golubovic cu scotienii de la Glasgow Rangers, respectiv Seriff Tiraspol cu Besiktas Istanbul. Misiune dificila pentru debutanta FC Astana (Kazahstan), care va juca primul meci acasa cu norvegienii de la Rosenborg Trondheim.Aseara s-au disputat partidele (in paranteza rezultatele din tur): FK Ventspils (Letonia) – The New Saints FC (Tara Galilor) (2-3), KF Tirana (Albania) – NK Domzale (Slovenia) (0-1), Piunik Erevan (Armenia) – Derry City (Irlanda) (0-0), Tampere United (Finlanda) – S. S. Murata (San Marino) (2-1), IF Elfsborg (Suedia) – Linfield FC (Irlanda de Nord) (0-0), HB Torshavn (Feroe) – Hafnarfjordur (Islanda) (1-4), Levadia Tallinn (Estonia) – Pobeda Prilep (Macedonia) (1-0) si MKS Zilina (Slovacia) – F91 Dudelange (Luxemburg) (2-1).