Evolutie modesta a juniorilor romani

Nationala de baschet baieti a Romaniei este in cautarea primei victorii la intrecerile Diviziei B a Campionatului European de U16. In grupa A, cea de sase echipe, tricolorii au inregistrat doar esecuri: 55-75 cu Suedia, 80-88 cu Norvegia, 50-106 cu Muntenegru si 49-75 cu Germania. Ieri, romanii au jucat cu finlandezii aflati in cursa pentru primul loc intr-o grupa in care nu mai sint echipe neinvinse.In lotul tricolor si-au gasit locul trei clujeni, avind acelasi antrenor, antrenorul emerit Liviu Morariu. Cel mai mult a jucat Nicolae Foalea (CSS Viitorul-For You Cluj), care a fost titular in toate cele patru partide. El a fost in teren in total 130 de minute, timp in care a marcat 38 de puncte si a avut 18 recuperari. Tudor Pintea (CSS Viitorul) a jucat 62 de minute si a marcat 15 puncte, in timp ce Mihai Pacala (CSS Viitorul) a evoluat doar 2 minute in partida cu nemtii. La competitia gazduita de capitala Macedoniei, Skopje, participa 21 de reprezentative, faza a doua a intrecerilor urmind sa debuteze joi, 26 iulie.Ramaseseram datori cu ultimele rezultate ale nationalei de fete la intrecerile Diviziei B a CE de U20. Echipa pregatita de clujeanca Simona Musat a terminat pe locul 4 (din cinci echipe) in grupa B si a jucat in sferturile de finala cu Lituania, in fata careia a pierdut cu 70-79. In turneul pentru locurile 5-8 tricolorele au fost invinse de suedeze (50-72) si au pierdut si meciul de clasament (locurile 7-8) cu olandezele (64-99). In aceste ultime doua partide, clujencele au adunat 53 de puncte, Gabriela Marginean reusind 24, Claudia Pop 15, Andreea Hutanu 10, iar Rada Giurgiu si Mihaela Adi cite 2. A cistigat Muntenegru (83-64 in finala cu Lituania), dar ambele finaliste au acces in elita. In Divizia A finala s-a incheiat cu victoria Spaniei (75-60 cu Serbia), medalia de bronz revenind Frantei. Au retrogradat in Divizia B echipele Israelului si Ungariei.