Echipele romanesti, victorioase la limita

Bistritenii de la Gloria au deschis scorul inca din minutul 7, prin Dorel Zaharia, iar la pauza aveau 2-0 pe tabela gratie reusitei lui Cosmin Tilinca (min. 39). Cel de-al doilea mitan, la fel ca primul, a inceput cu o dominare a spaniolilor, care au redus din handicap in minutul 55, prin superbul sut de la 25 de metri al lui Seitaridis (foto), mingea lovind transversala si intrind in poarta. Ibericii au fortat egalarea, dar defensiva echipei pregatite de Ioan Ovidiu Sabau a functionat perfect. Va decide partida de simbata, de pe Stadionul „Vicente Calderon“ din Madrid, unde trupa lui Jean Padureanu va trebui sa apere un avantaj fragil.Acelasi lucru este valabil si pentru galateni, care au muncit enorm pentru a putea invinge cerbicia turcilor de la Trabzonspor. Primul gol al partidei a cazut in minutul 25, cind Daniel Stan a trimis in plasa mingea ricosata din bara la sutul sau. 4 minute mai tirziu, oaspetii au ramas in inferioritate numerica, Yattara fiind eliminat. In ciuda acestui fapt, ei au fost cei care au presat mai mult, reusind egalarea, prin Martin Ersem, cu 5 minute inaintea fluierului final. Elevii lui Petre Grigoras au avut puterea sa mai inscrie o data, golul lui Gabriel Paraschiv le-a adus victoria, insa returul de la Trabzon se anunta unul de foc.Cea mai categorica victorie a obtinut-o Rapid Viena, care, dupa ce a fost condusa 40 de minute de rusii de la FC Rubin Kazan, s-a impus in final cu 3-1. Genovezii de la UC Sampdoria au cistigat cu 1-0 la Varna, unde autogolul lui Daniel Dimov a pecetluit soarta echipei bulgare PFC Cerno More. In rest, rezultate care anunta retururi de foc: FC Cernomoret Odesa (Ucraina) – RC Lens (Franta) 0-0, KAA Gent (Belgia) – Aalborg BK (Danemarca) 1-1 si Dacia Chisinau (Moldova) – Hamburger SV (Germania) 1-1.Aseara, au avut loc meciurile FK Vetra Vilnius (Lituania) – Blackburn Rovers (Anglia), Hammarby (Suedia) – FC Utrecht (Olanda), FC Tobol Kostanai (Kazahstan) – OFI Creta (Grecia) si FK Hajduk Kula (Serbia) – UD Leiria (Portugalia).