Steaua se complace in egaluri

In ultimul meci de pregatire disputat in timpul cantonamentului de la Mierlo (Olanda), Steaua Bucuresti a terminat la egalitat meciul cu echipa olandeza Willem II Tilburg, scor 1-1. Olandezii au deschis scorul in minutul 26, prin reusita lui Newedal, care a reluat nestingherit o centrare de pe dreapta, venita la coltul careului mic. Anterior, olandezii avusesera doua ocazii importante, inclusiv o bara. Dupa ce Gurita a trimis cu capul peste poarta, din pozitie favorabila, cea mai mare ocazie de egalare a Stelei a fost irosita de Bicfalvi, in min. 69, cind sutul sau a fost parat de portarul olandez. Egalarea a fost adusa de Nesu, care, in minutul 81, a fructificat o faza creata de Neaga. Steaua a folosit urmatoarea formula: Vitca - Nesu, Golanski (‘38 - Bicfalvi), Baciu, P. Marin - Coman (‘46 - Neaga), Badoi, Lovin, Bostina - Gurita (‘46 - Dica), Iacob (‘46 - Croitoru). Ros-albastrii au revenit ieri in tara, iar astazi, de la ora 20:30, vor disputa meciul amical cu formatia belgiana Charleroi, cu prilejul prezentarii oficiale a lotului Stelei pentru viitorul sezon, partida fiind transmisa in direct de Pro TV. Prezentarea oficiala a jucatorilor stelisti va avea loc de la ora 19:00. Pentru acest eveniment, au fost mobilizati 220 de jandarmi, alaturi de patru patrule hipo si opt ciini. Alte rezultate inregistrate in partide amicale: Dacia Mioveni - FC Sacele 4-1. Costescu (‘20, ‘82), Aboaicei (‘47 - autogol), Negoita (‘78); Petrolul Ploiesti - Wacker Burghausen (Germania, III) 2-0. Sagna (‘23), Dumitru (‘35); Poli Iasi - Tiligul Tiraspol 1-1. Miclea (‘27) / Mackuca (‘65).