Un nou inchizator la Dinamo

Antrenorul echipei Dinamo, Mircea Rednic, a anuntat la finalul meciului cu Bischofshofen SK, scor 9-1, ca jucatorul camerunez Frédéric Ayangma va fi achizitionat definitiv, dupa ce a fost testat pe parcursul stagiului de pregatire de la Flachau.“Surpriza placuta a acestui meci a fost Ayangma. M-a convins si il voi retine in lot”, a spus Rednic. Jucatorul camerunez Frédéric Ayangma a evoluat ultima data pentru formatia din liga a doua franceza Creteil. El a ajuns saptamina trecuta in cantonamentul dinamovist din Austria si a jucat in doua partide: 17 minute in cea cu FC Motherwell, scor 3-1, si 58 de minute cu Bischofshofen SK, scor 9-1. In ceea ce il priveste pe Silviu Izvoranu, jucator care a debutat in tricoul lui Dinamo in meciul cu Bischofshofen SK, de marti seara, Rednic a afirmat: “Izvoranu s-a miscat bine. E un baiat bun si sigur va crea concurenta pe postul sau”.“Mi-a placut atitudinea jucatorilor”Referitor la partida cistigata cu 9-1 in fata lui Bischofshofen SK, Rednic a spus: “Mi-a placut atitudinea jucatorilor. Au demonstrat ca sint profesionisti si ca indiferent de adversar evolueaza cu aceeasi ardoare. Liviu Ganea a marcat patru goluri si tine aproape de ceilalti trei atacanti, Bratu, Niculescu si Danciulescu.”.Dinamo a invins, marti, in Austria, cu scorul de 9-1, formatia Bischofshofen SK, intr-un joc in care tehnicianul Mircea Rednic a folosit o echipa formata din jucatori care au evoluat mai putin in meciurile precedente. Golurile dinamovistilor au fost marcate de Fernandes (‘17), Predescu (‘20, ‘90^2), L. Ganea (‘45, ‘66, ‘78, ‘90), C. Munteanu (‘69) si Oprita (‘72). Mircea Rednic a folosit urmatoarea formula: Romanovs - Stoican, Moti, Izvoranu, Musat - Anyagma - Predescu, Fernandes, C. Munteanu - L. Ganea, Oprita. Au mai jucat portarul Posteuca, Cristea, Chiacu si Ropotan.