Doua eliminari si 16 goluri

Atacantul azer Zaur Ramazanov este autorul primului gol din editia 2007-2008 a Ligii Campionilor. Golgheterul celor de la FK Khazar Lenkoran, dar si al campionatului din Azerbaidjan, a marcat in minutul 59 al partidei cu Dinamo Zagreb, dar campioana Croatiei a egalat 4 minute mai tirziu, gratie reusitei lui Etto. Gazdele au evoluat aproape 20 de minute in inferioritate numerica, fundasul Emin Guliev fiind eliminat, dar croatii n-au putut fructifica avantajul omului in plus, partida incheindu-se nedecis, 1-1.Formatia cipriota Apoel Nicosia a invins campioana Belarusului, BATE Borisov (2-0), golurile fiind marcate de Chrystos Michael (‘42) si Nikos Machlas (‘60). Oaspetii a evoluat 20 de minute in inferioritate numerica, dupa ce Anton Saharov a vazut cartonasul rosu.Aflati la al 17-lea meci in cupele europene, galezii de la The New Saints FC au bifat prima lor victorie, trecind de campioana Letoniei, FK Ventspils, cu scorul de 3-2. La prima lor prezenta in Liga Campionilor, kazacii de la FC Astana au remizat (0-0) in deplasare cu gruzinii de la FC Olimpi Rustavi.Finlandezii de la Tampere United au fost condusi 46 de minute de campioana statului San Marino, S. S. Murata, dar dubla lui Jari Niemi a intors rezultatul in favoarea oaspetilor. In rest: Linfield FC (Irlanda de Nord) – IF Elfsborg (Suedia) 0-0 si FK Zeta Golubovci (Muntenegru) – FBK Kaunas (Lituania) 3-1.Aseara s-au jucat meciurile: Hafnarfjordur (Islanda) – HB Torshavn (Feroe), Pobeda Prilep (Macedonia) – Levadia Tallinn (Estonia), F91 Dudelange (Luxemburg) – MKS Zilina (Slovacia), Serif Tiraspol (Moldova) – Ranger’s (Andorra), Marsaxlokk FC (Malta) – FK Sarajevo (Bosnia-Hertegovina) si Domzale (Slovenia) – KF Tirana (Albania). Meciurile retur vor avea loc pe 24 si 25 iulie.