Ramin in cursa

Dupa 2 zile de pauza, nationala feminina de baschet a Romaniei a jucat din nou in cadrul Diviziei B a Campionatului European de U20. Echipa antrenata de clujeanca Simona Musat a intilnit Polonia, in fata careia a pierdut la limita, scor 50-52 (10-11, 11-5, 14-19, 15-17). A fost un meci dramatic, decis abia in final. Au jucat toate cele cinci clujence din lotul tricolor. Cea mai buna evolutie a avut-o din nou Gabriela Marginean, care in cele 28 de minute jucate a marcat 21 de puncte (3×3), a avut 6 recuperari, 3 pase decisive si 2 interceptii. Andreea Hutanu a jucat 36 de minute, in care a marcat 6 puncte si a adunat 12 recuperari. Claudia Pop a fost pe teren 29 de minute (9 puncte inscrise), Rada Giurgiu 12 (3p), iar Mihaela Adi 2 (0p). In celalalt meci al etapei, Suedia a invins Muntenegru cu 62-58.Ieri, romancele au pierdut la scor in fata reprezentativei muntenegrene (59-92), terminind pe pozitia a patra in grupa B. Ele vor juca vineri cu echipa clasata pe primul loc in grupa A. Inaintea partidelor de aseara (Elvetia – Olanda si Portugalia – Marea Britanie) ordinea in clasament era 1. Lituania 7 puncte / 4 partide, 2. Marea Britanie 5 / 3, 3. Portugalia 5 / 3, 4. Olanda 4 / 3, 5. Elvetia 3 / 3.De vineri si pina pe data de 29 iulie, capitala Macedoniei va fi gazda intrecerilor din cadrul Diviziei B a Campionatului European de U16 rezervat baietilor. Cu doi jucatori clujeni in lotul largit (Tudor Pintea si Nicolae Foalea), echipa Romaniei va evolua la Skopje in grupa A preliminara, urmind sa intilneasca, in ordine, reprezentativele Suediei, Norvegiei, Muntenegrului, Germaniei si Finlandei.