Am scapat in turul III

Otelul Galati - Slavija Sarajevo 3-0 (2-0). Desi echipa lui Petre Grigoras a avut serioase gauri in defensiva, determinate de suspendarea lui Salif Nogo si accidentarea lui Ramses Gado, acest lucru nu s-a simtit, datorita valorii foarte reduse a adversarului. Grigoras a improvizat in aparare, utilizind doi mijlocasi, Gabriel Giurgiu si Silviu Ilie, in locul jucatorilor absenti. Verva ofensiva traditionala a galatenilor s-a simtit din plin in acest meci, atacantul Emil Jula rezolvind calificarea in prima repriza, dupa o serie de ratari. Inaltul jucator de la malul Dunarii a deschis scorul in min. 35, cu un sut plasat de la marginea careului, dintr-o pasa primita de la Daniel Stan, iar sase minute mai tirziu, Emil si-a valorificat inaltimea si detenta, inscriind cu capul, la un corner. Golul de 3-0 a venit in min. 70, cind Paraschiv a reusit un gol cu capul, in urma unei combinatii inteligente cu Jula. Eliminarea, dupa doua minute, a fundasului bosniac Benovic n-a mai contat. Otelul, care va intilni in urmatoarele doua saptamini echipa turca Trabzonspor (primul meci pe teren propriu), a jucat in urmatoarea formula: Grybauskas - Giurgiu, Sirghi, S. Ilie, Semeghin - Szekely, Paraschiv, Kim, Labukas (‘73 - Boghiu) - Stan (‘79 - Cirjan), Jula (‘82 - Elek).Gloria Bistrita - Maccabi Haifa 0-2 (0-1, 0-1, 3-2 la lovituri de departajare)Mult mai grea a fost sarcina ardelenilor deoarece victoria de la Haifa s-a dovedit mincinoasa, fiindca israelienii au desconsiderat echipa romana in meciul tur, folosind o garnitura secunda. Nici la Bistrita, antrenorul Roni Levi n-a venit chiar cu cei mai buni jucatori, temutul atacant Colautti lipsind si in partida retur. Insa Gloria, deconectata de la miza, a fost de nerecunoscut, in timp ce Maccabi s-a aparat excelent, a contraatacat periculos si a deschis scorul chiar in min. 5, prin Maymon. Gol care a lasat masca intreaga echipa a lui Nelu Sabau, atacantii Tilinca si Zaharia, eroii de la Haifa, fiind in zi neagra de tot. Portarul nationalei israeliene, Nir Davidovich, a parat sutul lui Zaharia si a respins lovitura de la 11 m acordata usor lui Dobre si executata slab de Nalati (‘37). Si daca celalalt portar, Albut a salvat decisiv in ultimul minut al primei reprize in fata lui Bello, el n-a mai facut nimic la lovitura de cap a lui Tomer din min. 65. Davidovich s-a dovedit providential in fata lui Coroian, in min. 81, acelasi Coroian ratind copilareste sapte minute mai tirziu, meciul intrind in prelungiri. Tot Coroian a inscris cu capul in min. 95, dar golul a fost anulat (corect), pentru un ofsaid la Zaharia, semnalizat, totusi, cu intirziere. Eliminarea fundasului Swan (‘111) a micsorat veleitatile ofensive ale echipei Maccabi, dar nici Gloria n-a mai izbutit nimic, totul raminind sa decida loteria. Si daca primele executii ale lui Moar si Coroian au fost slabe, portarul Albut i-a luat fata lui Davidovich la lovituri, el aparind suturile lui Gafni si Rafaelov, in timp ce Sepsi, Toma si Bad au executat excelent. In turul III al competitiei, Gloria Bistrita va juca (primul meci pe teren propriu) cu Atletico Madrid.