Gloria domina in Israel si invinge

Gloria Bistrita continua marsul în Cupa UEFA Intertoto, învingind cu 2-0 în Israel, la Haifa. A fost o prima parte perfecta pentru elevii lui Sabau. Dupa un sfert de ora, Gloria avea 1-0, prin golul lui Tilinca, care a finalizat centrarea lui Sepsi. Pe final de repriza, în minutul 40, Zaharia a dublat avantajul ardelenilor, înscriind cu un sut puternic din interiorul careului. Desi în partea a doua se credea ca Gloria se va retrage în aparare, jucatorii români au continuat sa domine, israelienii avind doar doua ocazii, prin Masudi, care a sutat pe linga poarta si în Albut. Gloria putea marca si golul trei, dar torpila lui Costea a trecut putin pe linga vinclul portii gazdelor. Astfel, Gloria ia o optiune serioasa, în vederea calificarii în turul trei al Cupei UEFA Intertoto. Gloria Bistrita: Albut - Rus (Frasinescu 85’), Dorin Toma, Razvan Dobre, Coroian (Caju), Sepsi, Tilinca, Zaharia, Costea (Bozesan 76’), Abrudan, Nalati – Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau. Otelul reuseste un egal la Sarajevo Otelul Galati a obtinut o remiza alba în deplasarea de la Sarajevo. Galatenii n-au prins o zi buna în Bosnia, ei fiind dominati de adversarii de la Slavija Istocno Sarajevo. Chiar în minutul 5, bosniecii au avut o prima ocazie de gol, dar Salif Nogo a respins, riscant, în corner. Pe finalul primei parti, galatenii au avut doua suturi spre poarta, ale lui Stan si Jula, dar niciunul nu a fost trimis pe spatiul portii. În partea a doua, românii au fost dominati total pina spre final, cind, în minutul 80, Paraschiv a sutat în bara de la marginea careului. Mai mult, în minutul 81 Otelul a ramas în 10 oameni, dupa eliminarea lui Nogo, însa Sarajevo nu a profitat, iar galatenii aduc un punct pe malul Dunarii. Otelul Galati: Gribauskas - Gado (Cirja 65’), Nogo, Sarghi, Semeghin - Szekely, Giurgiu, Paraschiv, Labukas (Kim 60’) - Jula (S. Ilie 83’), Stan.