Kimi Raikkonen, triumf in Anglia

Circuitul de la Silverstone a fost gazda celui de-al 9-lea mare Premiu de Formula 1 din acest sezon. O etapa inaintea careia clasamentul general al pilotilor cunostea un lider surprinzator, in persoana debutantului englez Lewis Hamilton. Tinarul de la McLaren pornea favorit si in etapa britanica, mai ales ca obtinuse si pole-position-ul in calificarile desfasurate simbata. Startul cursei a fost unul fulminant pentru Hamilton, care si-a mentinut pozitia de lider pina la prima sesiune a intrarilor la boxe. La iesire, englezul s-a vazut depasit de Kimmi Raikkonen, mecanicii de la Ferrari gestionind mai bine oprirea la standuri decit rivalii de la McLaren. Totusi, finlandezul echipei Ferrari a fost la rindul sau intrecut de Fernando Alonso, insa si-a recapatat locul in cursa in momentul in care spaniolul de la Mclaren a efectuat ce-a de-a doua oprire la boxele echipei sale. Din acel moment, Raikkonen nu a mai cedat prima pozitie, obtinind la Silverstone ce-a de-a treia victorie din acest sezon, succes care il mai apropie putin in clasamentul pilotilor de cuplul fruntas Hamilton-Alonso. Acesta din urma a terminat al doilea, la peste 2 secunde in spatele lui Raikkonen, in timp ce liderul ierarhiei pilotilor, Hamilton, a completat podiumul cursei. Pe urmatoarele pozitii s-au clasat Kubica (Sauber BMW), Felipe Massa (Ferrari), Heidfeld (Sauber BMW), Kovalainen si Fisichella (ambii Renault).Clasament generalPILOTI1. L. Hamilton       702. F. Alonso           583. K. Raikkonen    524. F. Massa            515. N. Heidfeld        33CONSTRUCTORI1. McLaren             1282. Ferrari                 1033. BMW Sauber     564. Renault               315. Williams             13