Fara surprize la Wimbledon

Doar ploaia l-a mai ?ncurcat pe Federer ?n lupta pentru victorieBelgianca Justine Henin, favorita numarul unu, si americanca Serena Williams s-au calificat deja in turul doi al turneului feminin de tenis de la Wimbledon dupa victorii facile. Henin a trecut cu 6-3, 6-0 de argentinianca Jorgelina Cravero, iar Serena Williams, favorita numarul sapte, a trecut cu 7-5, 6-0 de Lourdes Dominguez Lino. In turul doi, Henin va juca cu Vera Dushevina, 6-4, 7-5 cu Timea Bascinsky, iar Serena Williams va juca cu Alicia Molik, 6-3, 6-2 cu Anastasia Rodionova. Elvetianca Patty Schneider, favorita numarul 15, a trecut cu 6-1, 4-6, 8-6 de Camille Pin si va juca cu Roberta Vinci, 6-2, 6-1 de Ashley Harkleroad.Putin norocS-au mai calificat in turul doi al turneului feminin de la Wimbledon Lucie Safarova, favorita numarul 25, 7-5, 6-2 cu Zuzana Ondraskova, Marion Bartoli, favorita numarul 18, 6-3, 6-1 cu Flavia Pennetta, Kaia Kanepi, 6-1, 6-4 cu Tatjana Malek, Shahar Peer, favorita numarul 16, 7-5, 6-2 cu Tamarine Tanasugarn, Martina Hingis, favorita numarul noua, 6-7, 7-5, 6-0 cu Naomi Cavaday, Aiko Nakamura, 7-5, 6-2 cu Martina Sucha, Laura Granville, 7-6, 6-3 cu Alexandra Wozniak, si Sybille Bammer, favorita numarul 20, 6-2, 6-2 cu Varvara Lepchenko. Kanepi va juca cu Peer, Hingis va juca cu Nakamura, Granville va juca cu Bammer, Safarova va juca cu invingatoarea dintre Gisela Dulko si Eleni Danilidou, meci intrerupt la 1-1 la seturi, Bartoli va juca cu invingatoarea dintre Olga Govortsova si Greta Arn, meci intrerupt dupa ce Arn a castigat primul set la tie-break, in timp ce alte doua meciuri au fost si ele intrerupte, Michaella Krajicek, favorita numarul 31, - Tzipora Obziler, 1-1 la seturi, si Katie O'Brien - Sandra Klosel, 5-3 in primul set pentru englezoaica.Diferenta de clasaElvetianul Roger Federer, de departe favoritul principal al turneului masculin de tenis de la Wimbledon, si Andy Roddick s-au calificat deja in turul doi desi prima zi a competitiei a fost perturbata de ploaie. Majoritatea favoritilor care au intrat luni in competitie si au si reusit sa-si incheie meciurile s-au calificat fara mari emotii in runda a doua. La masculin, Roger Federer l-a invins cu 6-3, 6-2, 6-4 pe Teimuraz Gabashvili, Tommy Haas a trecut cu 6-3, 6-4, 6-2 de Zack Fleishmann si va juca cu Tomas Zib, Fernando Gonzalez a trecut cu 3-6, 7-6, 6-2, 6-2 de Robby Ginepri si va juca cu Alejandro Falla, Andy Roddick l-a invins cu 6-1, 7-5, 7-6 pe Justin Gimelstob si va juca cu Danai Udomchoke, iar David Ferrer a trecut cu 6-3, 6-3, 6-1 de Sergio Roitman si va juca cu Paul Henri Mathieu.Vreme capricioasaAlte citeva meciuri au fost intrerupte din cauza intunericului sau a ploii, Juan Martin Del Potro avea 2-1 la seturi si 3-3 in setul patru cu Davide Sanguinetti, Dimitry Tursunov avea 6-5 in primul set cu Nicolas Almagro, Gilles Muller avea 1-0 la seturi si 1-0 in setul doi cu Oscar Hernandez, Jan Hajek si Juan Carlos Ferrero erau la egalitate, 2-2 la seturi, Jamie Baker avea 2-1 in primul set cu Edouard Roger Vesselin, Benjamin Becker avea 2-1 la seturi si 3-3 in setul patru cu Juan Ignacio Chela, Carlos Moya si Tim Henman erau la egalitate, 2-2 la seturi si 5-5 in setul decisiv in cel mai dramatic meci din prima zi, iar Feliciano Lopez avea 2-0 la seturi cu Joshua Goodell. Alte doua meciuri de pe tabloul principal s-au incheiat luni, Florent Serra l-a invins cu 7-6, 6-4, 6-4 pe favoritul numarul 27, Philippe Kohlschreiber, iar Janko Tipsarevic l-a invins cu 4-6, 3-6, 6-3, 6-4, 6-3 pe Alexander Peya, urmind ca Tipsarevic sa joace cu Serra in turul doi.