monitorulcj.ro Menu

Scrisoarea cititorului

TemporaMoto: „Vai tot mai gindesc la anii, cind visam in scoli sau academii, ascultind pe vechii dascali cirpacind la haine vechi visinii"Mihai Eminescu„Iubesc pe acela care doreste imposibilul"Iata ca au trecut ca un fulg cei 50 de ani de cind am parasit bancile stralucitorului Colegiu National „Gheorghe Lazar" din cetatea medievala de pe malurile vechiului Cibin - Sibiu - Hermannstadt - orasul nostru extrem de drag; devenit astazi Capitala Culturala Europeana - sosind timpul revederii asteptat de noi toti cei prezenti la apelul din clasa cu foarte mare emotie.Aceasta revedere, pe care, nemarturisit, ne-am dorit-o, in toti acesti ani ar putea deveni un minunat prilej de a evoca multe din amintiri, a reinnoda prietenii mai vechi, de a inlatura barierele impuse de timp nu in ultimul rind de departare.Pentru noi, prietenia este o permanenta - iar dorul este semnul prieteniei. Dorul de scoala noastra draga; de dascalii in marea lor majoritate trecuti la cele vesnice, de colegi si nu in ultimul rind, de prima noastra iubire.La virsta noastra, sint foarte multe de spus multe amintiri, mai ales de frumosii ani petrecuti in liceu.Trecem pe sub tei si castani, copii, adolescenti, maturi si imbatriniti. Ne purtam cu foarte mare demnitate virstele, de loc de neglijat, noi insine mereu optimisti.Revenim astazi aici cu emotie spre a ne regasi nu atit de tineri cit ne-am dori, albiti de virsta ce ne-a harazit-o Bunul Dumnezeu.Vom ride, vom depana amintiri, vom dansa, ne vom aduce aminte de bune si rele, vom ciocni un pahar (sau chiar mai multe); vom fi pentru o zi sau chiar mai multe impreuna.Sa ne bucuram, inca o data, ca sintem impreuna si sa visam la o noua revedere in 2010 deci dupa 3 ani, motivul fiind ca tot mai putini mai putem raspunde prezent la apel.Revenim in salile de clasa cu timplele ca „SURUL" cel nins si cu sufletul ca „DUMBRAVA" in miresme de muguri infloriti, venim cu drag, in Sibiul nostru de altadata.Sa luam cu noi mireasma florilor de tei si a amintirilor de altadata.La revedere in 2010.Servus, colega draga.Al tau colegOvidiu Hulea

comments powered by Disqus