Final en-fanfare

Atleticul a facut spectacol vineri, pe stadionul Obor, in cel mai important meci al acestui retur. Amenintati cu  retrogradarea dupa o serie foarte neagra, elevii lui Ioan Luca sau razbunat pentru toate ratarile din ultimele partide. Mobilizati, sibienii au obtinut o victorie unica. Au marcat opt goluri, au primit unul singur si au mai sters din impresia unei formatii de pluton care s-a luptat, pina in ultima clipa, pentru salvarea de la retrogradare. „Nu este atit de important faptul ca ne-am impus la o diferenta foarte mare. Vitale erau cele trei puncte. Eram de mai mare ruusinea daca n-o faceam. Acum, dupa acest joc, nu putem spune decit ca ne pare rau ca s-a terminat campionatul. Cred ca in acest joc neam descatusat de toate refularile pe care le-am avut in acest retur", a marturisit unul dintre conducatorii formatiei sibiene.Eroul meciului Adus in aceasta iarna de la Tirnaveni, atacantul Fanatean a fost omul meciului in confruntarea cu Sparta Medias. Micutul atacant a marcat nu mai putin de cinci goluri. „Sint foarte fericit. N-am marcat atitea goluri intr-un meci oficial. e foarte bine", se confesa la final jucatorul. Balul a fost deschis de Adi Popa, care in minutul 10 marca pentru prima data in poarta oaspetilor. Pina la pauza, Fanatean si Bacila si-au trecut si ei numele pe lista marcatorilor, astfel incit dupa 45 de minute soarta meciului era ca si pecetluita. Totusi, de la cabine, cei care au iesit mai hotariti sa inscrie au fost tot gazdele. Abia atunci a inceput recitalul lui Fanatean, care a mai marcat de patru ori. Ultimul sibian care si-a trecut numele pe lista marcatorilor a fost Bacila. In replica, oaspetii au marcat o singura data, prin Biro. Victorie de vacantaLipsiti de griji dupa ce au maturat cu toate echipele care le-au iesit in cale, gazistii s-au deplasat la Dej, unde au intilnit deja retrogradata Unirea. Debutul a fost de senzatie. La prima actiune de atac, din minutul 1, Boaru a obtinut un penalti,transformat tot de el si se  parea ca va fi o simpla formalitate pentru elevii lui Pustai sa-si adjudece victoria. Peste numai sase minute, Curtean si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor si a urcat scorul la 2-0. Gazdele au replicat insa imediat si in doar patru minute au restabilit egalitatea pe tabela. Scorul primei reprize a fost stabilit de Curtean, care a mai marcat o data si a adus formatia de pe Tirnava Mare in avantaj. RecitalDe la cabine, ambele formatii au iesit cu gindul de a oferi un spectacol cit mai agreabil celor citeva sute de spectatori prezenti in tribune. S-a jucat cu garda jos, ambele formatii fiind mai preocupate de atac decit de aparare. Cum era si normal, ocaziile si golurile n-au intirziat sa apara. Prodan si mai apoi Curtean au lovit inca odata, au punctat in poarta gazdelor si au urcat scorul la 5-2. Gazdele au mai rabufnit odata, in minutul 75, dar cei care au stabilit scorul final de 6-3, au fost tot jucatorii de pe Tirnava Mare, care in minutul 81 au mai marcat odata, prin Boaru. La final, Cristi Pustai era multumit. „Am venit cu gindul de a invinge si ne-am atins scopul. Am reusit sa marcam, din nou, o sumedenie de goluri, si asta e foarte bine. Din pacate, am si primit destul de multe, dar n-am cum sa ma supar pe baieti, pentru ca a fost un meci de vacanta", a spus tehnicianul mediesean.