Victorie la adio

Foto Marius RUSGoga a marcat al noualea gol in actualul sezonCu toate ca promovarea este rezolvata, Adi Falub s-a tinut de cuvint si a folosit din nou cel mai bun „11“ pe care l-a avut la dispozitie. Cu probleme mari in aparare, tehnicianul clujean l-a mutat pe Ghindaru in partea stinga a defensivei pentru ca la mijlocul terenului sa-si faca loc Vadana, fotbalist care promite multe la doar 17 ani. In atac s-a mizat pe Goga si Negrean, ajutati din banda dreapta de capitanul Radu Sabo. Intr-un meci fara vreo miza importanta, „Sepcile rosii“ au cautat sa-si faca o iesire triumfala de pe propriul teren, in fata a 3.000 de spectatori. Jocul a fost la discretia Universitatii, care si-a manifestat de la inceputul partidei intentiile ofensive. Astfel, la prima faza importanta, Somcherechi a reluat in poarta cu capul o minge centrata din corner (’3). Raspunsul a venit de la virful Timisoarei, Popa, al carui sut din interiorul careului a fost respins de Szolomajer (’31).Mustruluiti la pauza de Iosif Rotariu, banatenii au revenit de la cabine mult mai montati si au reusit egalarea prin Popa, in minutul ’75, dar cu largul concurs al portarului Szolomajer. Gol nesperat la coltul scurt, dintr-un unghi imposibil. 1-1, si victoria promisa suporterilor clujeni era pusa sub semnul intrebarii. Nu a fost, insa, de acord Alin Savu. La doar un minut dupa reusita virfului timisorean, mijocasul adus in iarna de la Rimnicu Vilcea a sutat de la 25 de metri direct in vinclul portii lui Baba. Gol de exceptie, care a anticipat o continuare pe masura. Astfel, in minutul ’82, Vadana a reusit sa marcheze pentru prima data intr-un joc oficial pentru „U“ Cluj, deviind in poarta o minge lovita cu capul de Sorin Iodi. Scorul a capatat proportii dupa alte 2 minute. Scapat singur spre poarta Timisoarei, Goga a inchis tabela cu un sut napraznic care l-a lasat fara replica pe Baba. Final, 3 puncte pentru prestigiu si o despartire reusita de suporterii clujeni.„U“ CLUJ – POLI II 4-1Au marcat * Somcherechi (‘3), Savu (‘76), Vadana (‘83), Goga (‘85) / Popa (‘75) „U“CLUJ * Szolomajer - Taut (‘79, Vascan), Iodi, Somcherechi, Ghindaru - Sabo (‘60, Bus), Dolha, Savu, Vadana – Goga, Negrean (‘76, Morar). Antrenor * Adi FalubPOLI II * Baba - Galan, Mera, Obersterescu, Siminis - Popovici (‘45, Danci), Soporan, Rada (‘36, Daminuta), Rivis – Dochita (‘67, Raicu), Popa. Antrenor * Iosif RotariuCartonase galbene * Negrean (‘42) / Mera (‘82), Danci (‘88) Arbitru * M. Balaci (Turnu Severin)Asistenti * D. Dumitrescu (Rimnicu Vilcea), B. Medrea (Rimnicu Vilcea)