„Feroviari“ de Nationala

Debut pentru MuresanGabi Muresan, una dintre proaspetele achizitii ale lui CFR Cluj, trece printr-o perioada fasta din punct de vedere sportiv. Dupa ce a reusit trecerea de la Gloria Bistrita la formatia CFR-ista, fundasul in virsta de 25 de ani a mai „bifat“ o performanta in plan fotbalistic. Astfel, Muresan a debutat in nationala de fotbal a Romaniei chiar in partida in care „tricolorii“ au obtinut victoria, scor 2-1, pe terenul Sloveniei. „Feroviarul“ a fost introdus pe teren in minutul 79, in locul lui Dorel Stoica, fiind folosit de catre selectionerul Piturca pe postul de inchizator. Gabi Muresan a fost singurul jucator din lotul lui CFR Cluj convocat la nationala pentru meciul cu Slovenia.Deac, la tineretTot la capitolul „premiere“ trebuie mentionata si prezenta lui Ciprian Deac, atacantul lui CFR Cluj, in nationala de tineret a Romaniei. Atacantul „feroviar“ a debutat pentru reprezentativa condusa de Emil Sandoi in meciul contra nationalei similare a Frantei, disputat la Brest, contind pentru preliminariile Campionatului European ce se va desfasura in Suedia in 2009, meci incheiat la egalitate, 1-1. Deac a fost titular si a jucat pina in minutul 61, cind a fost inlocuit de fotbalistul lui Poli Timisoara, Gabriel Torje. Merita amintit faptul ca golul Romaniei (n.r., un autogol, de fapt) a survenit in urma unui corner scos de tinarul atacant „feroviar“.