Cu sabia deasupra capului

Atleticul avea mare nevoie de un rezultat bun in meciul de vineri cu Universitatea 1919 Cluj. Nu era doar pentru palmares, ci pentru a fi siguri de evitarea retrogradarii. Distanta de doar cinci puncte fata de CSM Sebes, prima echipa sub linia ce trimite restul formatiilor in liga a patra, atirna ca o ghiulea de gitul unui condamnat aruncat in mare. Sibienii au intrat pe teren hotariti sa faca un meci memorabil. Stiau ca o victorie ar rezolva, in mare masura, problema mentinerii si, in acelasi timp ar fi readus zimbetul pe fata antrenorilor si a conducatorilor. Ratarile se razbunaElevii lui Luca si Berta au luat un start excelent. Cu fundasii mai tot timpul la mijlocul terenului, ocaziile au inceput sa apara una dupa alta. In numai 15 minute de la inceputul partidei, scorul putea fi 3-0 pentru sibieni, dar jucatorii de pe Cibin l-au luat la tinta pe goalkeperul advers si tabela a ramas imaculata. Contrar cursului jocului, in minutul 37 oaspetii au beneficiat de un penalti. Ratat, insa. A urmat un contratac rapid al sibienilor, in urma caruia oaspetii au ramas in 10 oameni. Arbitrul partidei l-a eliminat pe un jucator de la Universitatea. Se parea ca totul e in favoarea sibienilor. A urmat insa o adevarata lovitura de teatru, iar la urmatorul atac, clujenii au deschis scorul si au intrat la cabine cu un avantaj nesperat, 0-1. In derivaMustruluiti la pauza, sibienii au intrat pe teren mult mai decisi sa scoata cel putin o remiza. Tactica a fost una clara. S-a mizat doar pe atac. Minut dupa minut, sibienii au pus presiune pe buturile adverse. Lipsa de clarviziune in fata portii, combinata cu forma excelenta a portarului oaspetilor au facut ca scorul sa ramina, in continuare, favorabil oaspetilor. Tot ei au fost cei care au simtit bucuria golului, pe finalul partidei, cind au fructificat un contraatac rapid si au parafat o noua infringere a sibienilor. In urma acestei noi infringeri, ai nostri au ramas cu doar 40 de puncte in visterie si au coborit pe locul 14, primul neretrogradabil. Sansa mare a sibienilor a fost ca nici CSM Sebes, echipa aflata pe locul 15 n-a obtinut nici un punct in aceasta etapa, astfel ca sibienii isi pastreaza avansul de cinci puncte. Colaps totalIn cadrul aceleiasi etape, FC Sibiu a fost victima sigura in deplasare de la Ocna Mures, din confruntarea cu Soda. Elevii lui Fusle au inceput destul de bine meciul, si-au creat si ceva ocazii de poarta, dar insuficient de clare pentru a marca. Au facut-o in schimb gazdele, care in minutul 25 au deschis scorul, prin Neagu. Scorul final a fost stabilit in debutul reprizei secunde, cind Pereat a perforat, inca odata, poarta jucatorilor de pe Cibin. Invinsi din nou, sibienii se mentin pe locul 17 in seria a V-a din liga a treia avind un total de doar 17 puncte. Victorie claraSingurul motiv de satisfactie al fotbalului sibian din finalul acestei saptamini a fost dat de Gaz Metan Medias, care a facut un meci perfect in confruntarea de pe propriul teren cu Industria Sirmei Cimpia Turzii. Dupa un inceput echilibrat, gazistii au transat soarta meciului in finalul primei reprize, printr-o dubla reusitpa de Prodan, in minutele 42 si 45. Recitalul de goluri a continuat si-n actul secund, cind mai inti Boaru('48) si Apoi Sabou('75) au dus scorul la 4-0. Oaspetii au replicat tirziu, in minutul 84, prin Igna, care a resuit golul de onoare. „A fost un meci foarte bun al nostru. Se vede ca echipa creste de la meci la meci si rezultatele sint din ce in ce mai bune. Doar printr-un astfel de joc reusim sa atragem, din nou, publicul la stadion. Cred ca ne-am revenit definitiv si ne putem lupta, de la egal la egal, cu orice formatie din serie", a apreciat antrenorul gazist Cristi Pustai. Sparta, egalIn aceeasi etapa din seria a V-a a ligii a treia, Sparta Medias a obtinut un egal, 0-0, in deplasarea de la Oltchim Rm. Vilcea. Cu 44 de puncte, echipa pregatita de Mihai Tulinschi si Dumitru Solomon ocupa pozitia a 9-a in clasament.