Oltchim a luat trofeul

Primele minute au fost echilibrate (1-1 si 2-2), ambele echipe avind probleme cu suprafata de joc, aceasta fiind extrem de alunecoasa, dupa ce s-a produs condens in sala. Cu sase minute inainte de pauza, Oltchim parea sa fi transat finala, avind sase goluri avans, 13-7, exact diferenta la care a invins si in tur (30-24). Meciul a devenit o formallitate inca inainte de finalul primei parti, singura grija a elevelor lui Gheorghe Tadici fiind sa faca o diferenta cit mai mare. La pauza, scorul era de 16-9 pentru romance si nimic nu se mai putea intimpla. Cu rezerveleLa reluare, Oltchim, cu mai multe rezerve pe teren, a parut sa reduca motoarele, oferind adversarelor ocazia sa se apropie la 4 goluri (21-17, min 40) si chiar 3 (21-18, min 41). Sincopele gazdelor din faza ofensiva au fost mult mai dese decit in prima repriza, dar fanii au stiut sa-si motiveze favoritele, pentru a nu ceda, mai ales fizic, si a cuceri Cupa Cupelor cu inca o victorie. Minutul 47 a fost critic, dupa ce Haarsaker, de la Byassen, a marcat de doua ori consecutiv, pentru 22-20. Antrenorul Tadici a fost obligat sa ceara time-out, pentru ca elevele sale isi pierdusera concentrarea, iar de cealalta parte nordicele pareau mult mai proaspete. In final, scorul a fost 29 egal si Oltchim a intrat in posesia trofeului. Oltchim - Meirosu 7, Maier 6, Gilca 5, Luca si Elisei-Ardean, cite 4, Bese 3. Portarul Luminita Hutupan-Dinu a avut 21 interventii reusite.Basescu a dat CupaTrofeul a fost inminat de presedintele Traian Basescu, prezent inca din startul partidei. Acesta a urmarit meciul alaturi de consilierul prezidential Marian Bitang si presedintele Federatiei, Cristian Gatu. Basescu a inminat trofeul Cupa Cupelor capitanului Luminita Hutupan Dinu. Medaliile au fost oferite jucatoarelor si membrilor staff-ului formatiei vilcene de oficialii Federatiei Europene de Handbal (EHF), in timp ce presedintele Traian Basescu a felicitat echipa adversa, careia i-a oferit doua cosuri cu flori. Apoi, presedintele Romaniei a urcat pe podiumul de premiere, alaturi de capitanul echipei Oltchim, Luminita Hutupan Dinu, careia i-a inmanat Cupa Cupelor si a felicitat toate jucatoarele. Traian Basescu a primit o medalie si un tricou de campion din partea antrenorului echipei Oltchim, Gheorghe Tadici, dar si un fanion cu autografele jucatoarelor. Tadici vrea ligaAntrenorul echipei Oltchim Ramnicu Vilcea, Gheorghe Tadici, spera ca in sezonul viitor Romania sa aiba o reprezentanta in Liga Campionilor, poate chiar formatia olteana, care sa aiba un parcurs similar celui din acest an in cupele europene. „Tactica de joc a fost disciplinara pe parcursul celor 60 de minute. Important este ca am facut un sezon foarte bun si ca am avut o serie de recorduri. Vreau ca anul viitor sa apara o echipa romaneasca in Liga Campionilor si sa aiba tot un asemenea parcurs, daca s-ar putea, chiar noi. Ma bucur pentru rezultat, atit pentru Cupa Cupelor, cit si pentru campionatul Romaniei. Am cistigat campionatul si putem intra in Liga Campionilor", a spus Tadici.Propunerea lui HutupanPortarul formatiei Oltchim Rimnicu Vilcea, Luminita Hutupan-Dinu, a declarat, duminica, dupa ce a primit Cupa Cupelor din miinile presedintelui Traian Basescu, care a si aruncat de citeva ori la poarta, ca seful statului nu are forta prea mare, propunindu-i sa participe la antrenamentele echipei. „Nu-i nimic ca mi-a dat gol. Totusi, a calcat linia de la 7 metri si n-a prea avut forta. Data viitoare o sa-i propunem sa vina cu noi la antrenamentele de forta. Revenind la meci, sint foarte fericita, le multumesc atit suporterilor din sala, care ne-au incurajat fantastic, cit si tuturor romanilor, care ne-au urmarit si incurajat din toate colturile tarii. Dupa atita munca au aparut si satisfactiile. Sint fericita pentru cele trei trofee cistigate cu Oltchim - campionatul, Cupa Romaniei si Cupa Cupelor - si cred ca daca vom munci la fel de bine vom face treaba buna si sezonul viitor in grupele Ligii Campionilor", a declarat Luminita Hutupan-Dinu.Atmosfera incendiaraIn tribune, atmosfera a fost incendiara. Peste 2.500 de suporteri au umplut tribunele pina la refuz, sala fiind plina deja cu trei ore inainte de start. Arsenalul fanilor a cuprins steaguri, tobe, confetti, trompete si bannere de sustinere.