Dinamo, invinsa la Galati

Campioana de doua etape, Dinamo nu s-a fortat prea tare la Galati, in partida cu Otelul, aceeasi formatie care era zdrobita in urma cu citeva runde de Steaua. Campionii au deschis scorul foarte repede, in minutul 4, prin reusita lui Danciulescu, dar jucatorii lui Grigoras au revenit prin dubla lui Jula, din minutele 15 si 64, aducind trei puncte mari in corabia Otelului, care a dovedit ca poate juca la turatie maxima atunci cind isi propune. Macel la TimisoaraCu un parcurs impecabil in ultimele sase meciuri, cind au obtinut maxim de victorii, timisorenii au vrut sa se relaxeze tocmai in fata Craiovei lui Mititelu. Greseala a fost fatala, intrucit juvetii au facut meciul sezonului si au zdrobit finalista Cupei Romaniei cu scorul de 5-1, prin golurile reusite de Dina('7), Baird('51, '90) si Stoica('63-penalti si '83 - penalti). Golul de onoare al timisorenilor a fost marcat de Cristea('31). „Asa umilinta n-am simtit niciodata de cind ma stiu pe stadion. Am fost cu sireturile legate. Speram sa fie prima si ultima aventura nefericita de acest gen", spune capitanul timisorenilor. Pinalti in picajUnul dintre cele mai interesante meciuri s-a disputat la Piatra Neamt, intre Ceahlaul si FC Arges. Derbiul disperarii n-a avut miza decit pentru formatia lui Pinalti, care trebuia sa scoata maximul de puncte pentru a spera in salvarea de la drumul esalonului secund. N-a fost sa fie, pentru ca pitesteanul Baltoi a deschis scorul in minutul 7, iar moldovenii, in ciuda insistentelor n-au reusit decit sa egaleze prin reusita lui Goian, din prelungirile primei reprize. „Cred ca ne vom intoarce de unde am venit. Inseamna ca n-avem valoare de Liga I si trebuie sa ne multumim cu acest statut", recunoaste Gheorghe Stefan. Spre IntertotoDupa o stare de letargie, in care n-a mai reusit sa impresioneze, Vasluiul lui Hizo s-a trezit la realitate in fata gorjenilor de la Pandurii. Gazdele au deschis scorul in minutul 7, prin Pacurar, dar spectrul participarii in Intertoto i-a trezit pe moldoveni la viata. Au plecat acasa cu toate cele trei puncte, prin golurile lui Panait('25- penalti) si Ljubinkovici ('59).