Un pas inapoi pentru Mobitelco

Nu sint invincibiliMeciul de simbata dintre „U“ Mobitelco si CSU Asesoft a coincis cu intreruperea seriei de 30 de partide fara infringere a ploiestenilor. Dupa 8 minute relativ echilibrate, clujenii si-au surclasat adversarii, ducind scorul la un aproape incredibil 42-22 (min. 21). Ei si-au impus punctul de vedere gratie unei aparari excelente care l-a scos din joc inclusiv pe cosgheterul Bojan Obradovic, lasindu-l singur pe Reggie Elliott in disputa pentru puncte. Americanul a sustinut aproape solitar eforturile campionilor de a reveni, iar trimiterea in teren a lui Virgil Carutasu a reechilibrat situatia. Ploiestenii s-au apropiat pina la 67-71, dar finalul le-a apartinut din nou gazdelor care au invins cu scorul de 82-71 (20-13, 21-9, 16-21, 25-28). Excelente au fost evolutiile celor trei americani, Jenkins, Blackmon si Seals, de neoprit sub panouri, dar si din spatele liniei de 6,25 m. Slab arbitrajul trioului M. Ciulin (Constanta) – M. Serban (Pitesti) – R. Bucerzan (Timisoara).5 minute fatidiceCum era de asteptat, meciul doi n-a mai semanat cu primul si s-a incheiat cu victoria ploiestenilor, scor 87-78 (20-18, 28-15, 18-27, 21-18). Cu orgoliul ranit, ploiestenii au inceput foarte decisi, au avut 5-0 si 13-6 pe tabela, dar au fost ajunsi si chiar depasiti de gazde. In minutul 15, acestia au condus cu 31-29, moment in care ceva s-a rupt in jocul lor. In doar 5 minute, adversarii au inscris 19 puncte fara sa primeasca vreunul, cele trei triple consecutive reusite de Avlijas zdruncinind moralul echipei gazda. La 31-48 a fost rindul clujenilor sa se lanseze intr-o cursa de urmarire, care parea sa aiba sorti de izbinda, tabela indicind 53-56 in minutul 27. Mult prea experimentati ca sa rateze sansa, campionii au rezistat cu brio iuresului de final al clujenilor, pe care i-au biruit in final gratie unui joc net superior al pivotilor Carutasu si Obradovic.Cu scorul general de 3-1, CSU Asesoft s-a calificat pentru a patra oara la rind in finala campionatului si este mare favorita la cucerirea celui de-al patrulea titlu consecutiv.Arbitraj potrivnicCele 160 de puncte ale echipei clujene au fost marcate de: Seals (20, 4×3 si 17, 4×3), Jenkins (20 si 11), Blackmon (18, 2×3 si 13, 2×3), Medvedj (7 si 17, 3×3), Allen (4 si 9), Lapuste (8 si 4), Tenter (3 si 3, 1×3), Dumitrescu (0 si 3, 1×3), Roschnafsky (2 si 0), Chetreanu-Don (0 si 1). Ploiestenii au punctat in special prin vedetele lor, Elliott (in total 48 de puncte), Obradovic (26), Carutasu (26) si Avlijas (18). Maniera de arbitraj a trioului L. Grigoras (Buzau) – M. Udrica (Craiova) – Bukuresti L. (Sovata) i-a favorizat pe campioni in momentele cheie ale partidei.