S-au razbunat pe neozeelandezi

Turneul masculin de polo al Mondialelor de natatie de la Melbourne a continuat ieri cu meciurile etapei a doua din faza grupelor preliminare. Cum era de asteptat, modesta echipa a Noii Zeelande n-a putut pune probleme reprezentativei de polo a Romaniei, care a cistigat cu scorul de 18-4 (5-0, 4-1, 5-2, 4-1). „Tricolorii" conduceau in minutul 3 cu 4-0, iar 8 minute mai tirziu cu 8-0, neozeelandezii spargind gheata abia in minutul 11. Pina in final, echipa pregatita de Vlad Hagiu a avut nu mai putin de zece marcatori, inclusiv tinarul clujean Tiberiu Negrean. Celelalte reusite apar in dreptul numelor lui Radu (3), Bonca (2), Iosep (2x5m), Dunca (2), G. Georgescu (2), Matei Guiman (2), Kádár (2), Busila si Andrei Dina. Golurile selectionatei „kiwi" au fost marcate de Grieve, Venter, Tindall si Boros. Au arbitrat Nikola Njegouan (Serbia) si Decio Patelli (Brazilia).Ca si in meciul cu echipa Canadei, poloistii romani au sutat de 37 de ori la poarta, doar ca de data aceasta au avut o eficienta de aproape 50%. Ei au ratat doar una singura din cele patru situatii de superioritate numerica si n-au gresit nici de la linia de penalti. Portarii Berttini Nenciu si Dragos Stoenescu au fost folositi cite doua sferturi, primul primind un singur gol (a avut un sut parat), iar al doilea 3 (5 interventii bune). In urma acestui rezultat, „tricolorii" si-au asigurat locul 3 in grupa si nu pot urca mai sus decit in cazul in care neozeelandezii ii inving pe canadieni in ultima etapa. Daca acest lucru nu se va intimpla, Romania va intilni ocupanta locului secund din grupa C, meciul urmind sa desemneze una dintre ultimele patru echipe calificate in sferturile de finala.In celalalt meci al grupei D, Ungaria a invins fara probleme Canada, scor 19-3. Simbata, de la ora 10.40 (ora Bucurestiului), Romania intilneste Ungaria, celalalt joc al ultimei etape fiind Canada - Noua Zeelanda.Iata si celelalte rezultate ale etapei a doua: Germania - Japonia 17-7 (grupa A), Serbia - Italia 6-3 (A), SUA - Africa de Sud 14-4 (B), Croatia - Australia 10-9 (B), Spania - Rusia 12-8 (C), Grecia - China 11-5 (C).