Masa bogatilor

In cartea recordurilorReal Madrid va intra in cartea recordurilor. Nu pentru o anumita performanta dobindita, in trecut, ci pentru ca, miercuri, a primit cel mai rapid gol din istoria Ligii Campionilor. In partida de la Munchen, cu Bayern, spaniolii au scos, prima data, mingea din plasa in secunda 11. Autor Roy Makay. Nemtii au dus scorul la 2-0 in minutul 66, prin reusita lui Lucio. Madrilenii s-au trezit tarziu, abia dupa intrarea lui Rubinho. Au marcat in minutul 83, prin Van Nistelrooy, din penalti, dar cei care au trecut mai departe au fost germanii, gratie numarului de goluri mai mare marcate in deplasare. Fara emotiiCu un parcurs impecabil in Premier, „diavolii rosii" de la Manchester n-au avut mari emotii in jocul, de pe propriul teren, cu francezii de la Lille. Au dominat in cea mai mare parte a timpului, dar, pentru a invinge, au avut nevoie de mutarea inspirata a lui Alex Ferguson. In minutul 70, tehnicianul l-a trimis in teren pe Larsson, care, dupa numai doua minute, a risipit emotiile printr-o reusita de exceptie. Cu scorul general de 2-0, englezii s-au calificat in faza urmatoare.  In prelungiriMilanul lui Ancelotii a avut mari emotii in fata scotienilor de la Celtic. Dupa 0-0, in tur, rossonerri trebuiau sa invinga in partida de pe San Siro. Cu cea mai buna echipa, fara nici o indisponibilitate, italienii au fortat in permanenta, dar apararea imbatabila a scotienilor le-a pus probleme. Dupa 90 de minute scorul era egal, 0-0. In prelungiri, sansa italienilor s-a numit brazilianul Kaka, care, in minutul 93, a avut o actiune solitara, de la mijlocul terenului, finalizata cu un gol de generic, ce a trimis Milanul in faza urmatoare. Surpriza PSVFosta finalista a Ligii Campionilor, Arsenal n-a fost in stare sa treaca de olandezii de la PSV. Eroul meciului s-a numit Alex. A gresit in minutul 58, cind a trimis mingea in propria poarta. Si-a luat revansa cu sapte minute inainte de final, cind a marcat golul de 1-1 si a calificat formatia olandeza in clubul celor mai bune opt formatii ale momnentului. Trei englezePentru prima data in ultimii ani, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor s-au calificat nu mai putin de trei formatii din Albion. Pe linga Manchester, s-au mai calificat Liverpool si Chelsea. Italienii vor avea doua formatii, Milan si AS Roma, spaniolii una, pe Valencia, Olanda o are ca reprezentanta pe PSV, in timp ce Germania o mai are in competitie doar pe Bayern Munchen. Topul rapiditatiiGolul lui Makaay este cel mai rapid din istorie. Precedentul record ii apartinea lui Gilberto Silva, de la Arsenal, care a gasit drumul spre gol dupa 20 de secunde si sapte zecimi, in meciul cu PSV Eindhoven (4-0), din 25 septembrie 2002. Atacantul italian Alessandro Del Piero de la Juventus Torino ocupa locul trei, cu un gol marcat dupa 20 de secunde si 12 zecimi in partida cu Manchester United (infrangere cu 3-2), la 1 octombrie 1997.