K.O. pe banca tehnica

Partida dintre echipele Betis Sevilla si FC Sevilla, contind pentru sferturile de finala ale Cupei Spaniei, a fost suspendata, miercuri, in minutul 58, dupa ce tehnicianul Juande Ramos a fost lovit de o sticla aruncata din tribuna si si-a pierdut cunostinta. Potrivit ziarului “Marca”, incidentul a avut loc in minutul 57, dupa ce echipa FC Sevilla a deschis scorul, prin Kanouté. Lovit, se pare de o sticla de suc in ceafa, in momentul in care se bucura pentru golul reusit de echipa sa, tehnicianul echipei FC Sevilla, Juande Ramos, si-a pierdut cunostinta, el fiind transportat pe o targa la vestiare. In timp ce jucatorii echipei oaspete si ceilalti membri ai bancii tehnice au decis sa se retraga la vestiare, componentii formatiei Betis au ramas inmarmuriti pe teren, asteptind decizia arbitrilor. Marca noteaza ca Juande Ramos si-a revenit dupa ce a primit ingrijiri medicale, starea sa fiind buna. Preparatorul fizic al echipei FC Sevilla, a anuntat ca tehnicianul se simte inca “ametit”. Ramos a fost tinut sub observatie la o clinica din Sevilla. “Se pare ca a suferit un traumatism cranian encefalic, dar vom mai efectua unele teste”, a declarat medicul Adolfo Muñoz, de la FC Sevilla. Ieri dimineata, Ramos a fost externat din clinica Sagrado Corazon, unde a fost vizitat de presedintele gruparii Betis, Pepé Leon. Surse medicale au explicat ca tehnicianul a avut o perioada de amnezie si nu isi aminteste ce s-a intimplat la meci dupa pauza. Presa spaniola noteaza ca spectatorul care a aruncat cu sticlain Ramos a fost in stare de ebrietate, insa deocamdata nu a fost depistat. Tot miercuri, in Cupa Spaniei, s-au mai jucat inca trei partide din returul sferturilor. Invinsa pe teren propriu in prima mansa de Real Zaragoza cu 0-1, Barcelona a obtinut, totusi, calificarea. “Extraterestrii” au inscris doua goluri in prima repriza, prin Xavi Hernandez (‘18) si Iniesta (‘26), in timp ce gazdele n-au reusit decit sa reduca din handicap, in min. 71, prin Pique. Celelalte rezultate: Valladolid - Deportivo La Coruña 1-1 (in tur, 1-4). Mancev (‘85) / Filipe (‘33); Osasuna - Getafe 1-0 (0-3). Romeo (‘16).