S-a rupt seria norocoasa

Neinvinsa de la inceputul campionatului, echipa Internazionale Milano si-a intrerupt seria de victorii consecutive la nivelul 17, chiar pe “San Siro”. In etapa a XXVI-a, Inter a terminat la egalitate, 1-1, cu Udinese. Scorul a fost deschis de oaspeti, in minutul 47, prin Obodo, Inter egalind exact la mijlocul reprizei secunde, datorita argentinianului Hernan Crespo. Antrenorul Interului, Roberto Mancini nu considera atit de surprinzatoare intreruperea seriei de victorii a echipei sale: “Mai devreme sau mai tirziu tot trebuia sa se intimple acest lucru. Nu poti cistiga tot timpul. S-a intimplat la meciul cu Udinese, intr-o situatie de criza pentru noi, dar totul va fi bine”, a declarat Mancini, referindu-se la absenta a trei mijlocasi ai sai, Stankovic, suspendat, Vieira si Cambiasso, accidentati. “Jucatorii au dat mereu totul. Nu este rau sa cistigi tot timpul, dar, la un moment dat, acest lucru devine o povara si te influenteaza in mod inconstient. Pentru noi este important sa ne marim avantajul. De aceasta data, avantajul ramine neschimbat, dar am mai trecut o etapa. Este bine asa”, a spus Mancini. Clasament: 1. Inter - 67 p; 2. Roma - 53 p; 3. Palermo - 45 p; 4. Lazio - 40 p; 5. Empoli - 38 p; 6. Milan - 37 p; 7. Sampdoria - 33 p; 8. Fiorentina - 32 p; 9. Udinese - 32 p; 10. Atalanta - 31 p; 11. Catania - 30 p; 12. Livorno - 28 p; 13. Siena - 26 p; 14. Torino - 25 p; 15. Chievo - 23 p; 16. Cagliari - 23 p; 17. Reggina - 21 p; 18. Messina - 20 p; 19. Parma - 17 p; 20. Ascoli - 15 p. Toate echipele au 25 de meciuri jucate, cu exceptia formatiilor Catania si Palermo, care au evoluat in etapa a XXIII-a, meciul dintre ele incheindu-se cu incidente grave, soldate cu moartea unui politist. In urma acestor evenimente, toate celelalte meciuri ale etapei au fost reprogramate pe 18 aprilie.