Trofeu pentru Chelsea

Chelsea Londra a cistigat finala Cupei Ligii Angliei, dupa ce a invins, cu 2-1 (1-1), formatia Arsenal Londra, intr-un meci disputat pe Stadionul „Millenium", din Cardiff. Arsenal a deschis scorul in minutul 12, prin Theo Walcott, insa Chelsea a egalat in minutul 20, prin Didier Drogba, ivorianul aducind victoria formatiei antrenate de Jose Mourinho in minutul 84. Meciul a fost marcat de accidentarea lui John Terry, care a fost scos pe targa in minutul 57 si transportat la spital dupa ce a fost lovit cu piciorul in fata de jucatorul echipei Arsenal, Abou Diaby. In minutele de final, intre jucatorii celor doua echipe a izbucnit o incaierare, fiind nevoie de interventia antrenorilor Jose Mourinho si Arsene Wenger, pentru calmarea spiritelor. In urma acestei batai generale au fost eliminati Obi Mikel (Chelsea), Kolo Toure si Adebayor (ambii Arsenal). Chelsea a cistigat Cupa Ligii pentru a patra oara in istorie.