Fericirea fetelor

Infringere dar calificareHandbalistele de la Rulmentul Brasov s-au intors fericite din Spania, chiar daca au pierdut, 18-21 (10-10), partida cu Itxaco Estella, din returul optimilor Cupei EHF. Brasovencele cistigasera, pe teren propriu, cu 21-14, si s-au calificat in sferturile de finala ale competitiei. Au avut ceva probleme in primele 15 minute ale reprizei secunde, cind gazdele conduceau cu 18-13, dar, datorita paradelor incredibile ale portaritei Ionica Munteanu, au revenit in joc si s-au calificat fara probleme. „A fost un meci greu, asa cum ma asteptam, dar fetele nu au cedat niciun moment. N-a fost un joc prea reusit, dar sint multumita ca Rulmentul a aratat ca o echipa si a stiut sa depaseasca momentele delicate. Au dat dovada de caracter si merita toate felicitarile noastre. Este una dintre cele mai frumoase calificari", a spus Mariana Tirca, antrenoarea brasovencelor. La pasOltchim Rimnicu Vilcea s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Cupelor la handbal feminin, dupa ce a invins, pe teren propriu, cu 31-26 (13-10), formatia germana 1.FC Nurnberg, in mansa secunda a optimilor competitiei. In tur, echipa pregatita de Gheorghe Tadici s-a impus cu scorul de 29-27. Echipa HCM Roman s-a calificat, in sferturile de finala ale Challenge Cup la handbal feminin, dupa ce a invins, cu 32-20 (16-11), formatia ucraineana HC Karpati Ujgorod, in mansa secunda a optimilor competitiei. In tur, echipa HCM Roman a cistigat, in deplasare, cu scorul de 28-20. In sferturile de finala ale competitiei s-a calificat deja CS Tomis Constanta, care a dispus de formatia elvetiana TV Uster, cu 40-24 in tur si 35-24 in retur. Ultima echipa care si-a asigurat calificarea in sferturile de finala ale Challange Cup este „U" Jolidon Cluj. Clujencele au disputat ambele meciuri cu ucrainencele de la Econom Lviv pe teren propriu si le-a cistigat, cu 39-26 si respectiv, 29-27. Constantenii, invinsi de croati Echipa HCM Constanta a pierdut, pe teren propriu, cu 26-28 (10-12), meciul cu RK Zagreb, contind pentru prima mansa a sferturilor de finala ale Cupei Cupelor la handbal masculin. Partida-retur va avea loc duminica, 4 martie, la Zagreb. Antrenorul Lucian Risnita a declarat, duminica, la scurt timp dupa fluierul final, ca deocamdata atit se poate face pe plan international, apreciind ca trebuie schimbata mentalitatea incepind cu juniorii. „Stiam ca e o echipa pragmatica, care are niste calitati deosebite. Au un joc specific echipelor nordice si nu intimplator i-am comparat cu cei de la THW Kiel. HCM Constanta a jucat imprecis, am dat numeroase mingi din cauza greselilor tehnice si am usurat mult misiunea Zagrebului. Deocamdata, atit putem pe plan international. Trebuie sa schimbam mentalitatea incepind cu echipele de juniori", a afirmat Risnita. Infringere claraIn turul sferturilor de finala ale Challenge Cup, echipa UCM Resita a fost invinsa, in deplasare, de formatia rusa Kaustik Volgograd, cu 30-24 (16-15). Handbalistii romani au avut momente mai bune in prima parte a jocului, cind au condus de citeva ori, chiar cu 3-4 goluri. Dupa pauza insa, elevii lui Aihan Omer nu au putut opri ofensiva gazdelor, care si-au asigurat o diferenta destul de confortabila. Partida-retur va avea loc in 4 martie la Resita.